طرز تهیه کباب ترش اصیل گیلانی با دستور ساده

کباب ترش یکی از انواع غذاهای شمالی ایرانی است که در این مقاله طرز تهیه کباب ترش اصیل گیلانی را در ماهیتابه و گاز به شما آموزش می دهیم.
19 بهمن 1401 توسط
بانک طعم
| هنوز نظری وجود ندارد

کباب ترش، یکی از انواع بسیار معروف کباب است که بسیار در ایران پخته و مصرف می‌شود. این کباب بیشتر در شمال ایران رواج دارد و در بسیاری از رستوران‌های شمال مانند گیلان و مازندران درست می‌شود. این غذا دارای طعمی بسیار دلچسب و خوشمزه است و مانند بسیاری از غذاهای شمالی، مزه‌ای ترش دارد. حتی کسانی که به عنوان توریست به ایران سفر کرده‌اند یا کسانی که به شمال رفته‌اند، از کباب ترش به عنوان یک غذای عالی و بسیار خوشمزه یاد کرده‌اند. این ترش بودن می‌تواند به خاطر استفاده از رب انبار در طرز تهیه کباب ترش باشد. دستور پخت کباب ترش در منزل و پخت کباب ترش رستورانی می‌تواند برای آن دسته از طرفداران کباب بسیار مناسب باشد که از سایر کباب‌ها خسته شده‌اند و به دنبال کمی تنوع در غذا هستند.

مهم‌ترین دلیل خوشمزه بودن کباب ترش شمالی می‌تواند به دلیل وجود سبزیجات معطر در این کباب باشد. هم‌چنین می‌توانید از سبزی‌های جایگزین برای خوشمزه‌تر کردن هر چه بیشتر این غذا استفاده کنید. در ادامه با همراه باشید تا طرز تهیه کباب ترش را به شما آموزش دهیم. با یادگیری دستور پخت کباب ترش، این غذای بسیار خوشمزه را هر زمان که خواستید می‌توانید تهیه و آن را همراه با برنج یا نان به عنوان وعده اصلی شام یا ناهار مصرف کنید.

مواد اولیه برای تهیه کباب ترش 

مواد اولیه مورد نیاز در طرز تهیه کباب ترش عبارت هستند از:

 • نیم کیلو گوشت گوسفندی یا گوساله
 • یک عدد پیاز
 • ۳ قاشق سوپ‌خوری رب انار
 • ۱۰۰ گرم گردوی آسیاب شده
 • ۲ قاشق سوپ‌خوری سبزی مانند جعفری، ترخون، گشنیز، مرزه و چوچاق
 • ۲ حبه سیر
 • نمک و ادویه فلفل به مقدار لازم

کباب ترش گیلانی

دستور تهیه کباب ترش

دستور پخت کباب ترش به این صورت است که باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 • ابتدا گوشت گوسفند یا گوساله را به قطعات مناسب و ماسوی کبابی خرد کنید و این قطعات را تمیز کنید و به کناری بگذارید.
 • پس از آن باید پیاز را پوست بکنید و بشویید و با استفاده از رنده زیر، رنده کنید. گرد‌وها را باید آسیاب کنید یا با هاون بکوبید و به پیازهای رنده شده اضافه نمایید.هم‌چنین رب انار را نیز به این مخلوط اضافه نمایید تا مزه ترشی به کباب ترش داده شود.
 • سبزی‌ها را باید بشورید و خرد کنید و تکه‌های سبزی را به مخلوط پیاز و گردو و رب انار اضافه کنید. هم‌چنین می‌توانید مقداری آب انار هم به آن اضافه نمایید. به شما پیشنهاد می‌شود از انواع سبزی‌های شمالی مانند چوچاق، خالواش و بینه نیز در پخت کباب ترش رستورانی استفاده کنید. با این کار طعم بسیار بهتری به کباب ترش شمالی خواهید دید.
 • پس از آن مقداری سیر در سس تهیه شده رنده کنید. می‌توانید از پودر سیر نیز برای راحت‌تر شدن کار استفاده کنید. هم‌چنین ادویه فلفل نیز به مخلوط موجود اضافه نمایید.
 • برای تهیه کباب ترش دقت داشته باشید که نمک را اصلا در این مرحله اضافه نکنید، زیرا این کار باعث سفت‌تر شدن گوشت می‌شود و بسیار سخت‌تر می‌توانید کباب ترش را بخورید.

تهیه کباب ترش

قراردادن در سس 

 • پس از این باید تکه‌های گوشت را در سس تهیه شده بخوابانید و در ظرف را بپوشانید و ظرف را حداقل به مدت ۴ ساعت در یخچال قرار دهید. بهتر است بیشتر صبر کنید تا گوشت کباب ترش، مدت زمان بیشتری در سس بماند و سس کباب طعم بسیار بهتری به کباب ترش بدهد.
 • به شما پیشنهاد می‌شود که یک کیوی هم در مخلوط تهیه شده رنده کنید. با این کار گوشت شما بسیار تردتر و نرم‌تر می‌شود. برای نرم کردن گوشت گوساله یا گوسفند برای کباب میتوانید از ادویه نرم کننده گوشت هم استفاده کنید.
 • پس از بیرون آوردن کاسه گوشت‌ها از داخل یخچال، باید گوشت‌ها را به سیخ بکشید و بر روی زغال منقل کباب کنید و بپزید. دقت داشته باشید که هنگام پخت کباب‌های ترش، باید همواره سیخ‌های کباب را جابه‌جا کنید و برگردانید تا کباب نسوزد و گرما به طور یکنواخت به کباب برسد.
 • برای خوش طعم‌تر شدن هر چه بیشتر کباب ترش، به شما پیشنهاد می‌شود که چند عدد گوجه فرنگی را هم بشویید و به سر سیخ بزنید. سیخ‌های گوجه‌فرنگی را هم حتما به همراه کباب ترش، کباب کنید و بپزید.

با رعایت این گام‌ها، شما دستور پخت و طرز تهیه کباب ترش را با موفقیت انجام داده‌اید. حال کباب ترش شمالی شما آماده است. شما می‌توانید این غذای خوشمزه را نوش جان کنید و از مزه و خواص آن لذت ببرید.

تهیه کباب ترش شمالی

طرز تهیه کباب ترش روی گاز در ماهیتابه یا قابلمه

شما هم‌چنین می‌توانید دستور پخت کباب ترش در قابلمه انجام دهید و تهیه کباب ترش در منزل را بر روی گاز انجام دهید. برای پخت کباب ترش بر روی شعله لازم است که ابتدا گوشت‌ها را کمی بکوبید تا بافت گوشت‌ها نرم شود.

پس از آن لازم است که داخل ظرفی گردوی آسیاب شده و رب انار و سبزیجات و نمک و فلفل را با یک‌دیگر مخلوط کنید. سپس مخلوط تهیه شده را بر روی گوشت بریزید تا وارد بافت گوشت شوند.

پس از آن باید مقداری آب و روغن به گوشت اضافه کنید و شدت شعله را مقداری کاهش دهید تا گوشت به خوبی پخته شود. در طرز تهیه کباب ترش دقت داشته باشید که کباب ترش شمالی پخته شده بر روی اجاق گاز هیچگاه نمی‌تواند به خوشمزگی پختن کباب ترش با استفاده از زغال و آتش شود.

این کار فقط در زمانی جایگزین مناسبی است که شما به زغال و منقل دسترسی نداشته باشید و ناچار باشید پخت کباب ترش رستورانی را بر روی اجاق گاز یا در فر انجام دهید. طرز تهیه کباب ترش در فر به این صورت است که باید دمای فر یا مایکروفر را بر روی دمای ۱۸۰ درجه تنظیم کنید. پس از ۱۰ دقیقه از روشن کردن فر، سیخ گوشت کباب را باید داخل فر قرار دهید.

حرارت فر را روی دمای ۱۸۰ درجه تنظیم کنید و زمان آن را بر روی ۳۰ دقیقه قرار دهید. دقت کنید که گریل پایین و گریل بالا را هم‌زمان با یک‌دیگر روشن کنید.

روش تهیه کباب ترش

نکات پخت کباب ترش

در طرز تهیه کباب ترش بهتر است به نکاتی دقت داشته باشید که در ادامه بیان کرده‌ایم.

 • اگر سبزی به نام چوچاق در دسترس ندارید، می‌توانید در پخت کباب ترش، از سبزیجاتی مانند نعناع و گشنیز و جعفری استفاده کنید.
 • اگر دوست دارید کباب ترش خیلی ترشی بخورید، از رب انار ترش بر روی کباب استفاده کنید. اگرنمی‌خواهید کباب ترش، دارای ترشی زیاد باشد از رب انار ملس و شیرین استفاده نمایید.
 • شما می‌توانید به جای رب انار از رب نارنج نیز برای تهیه کباب ترش شمالی استفاده کنید. البته رب نارنج ترشی بسیار زیادی دارد و از آن کم استفاده کنید.
 • دقت داشته باشید که نمک را در ابتدای پخت کباب به آن اضافه نکنید. زیرا در این صورت کباب ترش آب میان بافتی خود را از دست می‌دهد و سفت می‌شود. نمک را زمانی به گوشت اضافه کنید که کباب ترش بر روی منقل کمی حرارت به خود بگیرد. در این جالت کباب ترد خواهد شد و مشکلی در خوردن کباب ترش نخواهید داشت.

پخت انواع کباب ترش

تنظیم شعله آتش

 • حتما حواستان باشد که شدت آتش منقل کم باشد. اگر میزان شعله آتش زیاد باشد، رب انار‌هایی که به گوشت کباب اضافه شده بودند، می‌سوزند و کباب طعم بدی به خود خواهد گرفت و دیگر قابل خوردن نیست.
 • شما می‌توانید به جای کباب کردن گوشت‌ها بر روی منقل، گوشت‌ را در یک تابه و با مقداری روغن سرخ کنید.
 • برای لذیذتر بودن هر چه بیشتر کباب ترش، بهتر است کباب ترش فلفل بیشتری داشته باشد و دارای مزه تندتری باشد.
 • به شما پیشنهاد می‌شود که در سس دارای رب‌انار و گردو و سبزی، از یک قاشق غذاخوری روغن زیتون نیز برای خوش طعم‌تر کردن کباب ترش استفاده نمایید.
 • کباب ترش را حتما زمانی از روی آتش بردارید که هنوز کمی آبدار است. مراقب باشید کباب ترش زیاد از حد خشک نشود.
 • شما می‌توانید به جای رب انبار، خود میوه انار را ساییده وبه گوشت کباب اضافه کنید.

تهیه کباب ترش گیلانی

 • به شما پیشنهاد می‌شود کباب ترش را با کته میل کنید. این بسیار خوشمزه‌تر از زمانی است که برنج به صورت چلو پخته شود.در نواحی گیلان و مازندران، معمولا کباب ترش شمالی با کته و سیرترشی خورده می‌شود.
 • شما می‌توانید کباب ترش را همراه با ترشی، زیتون، سیرترشی و دوغ میل کنید تا غذای خوشمزه‌تری را تجربه کنید.

خرید ادویه

در این جا سعی کردیم شما را با طرز تهیه کباب ترش آشنا کنیم تا بتوانید این غذای خوشمزه و جذاب را به راحتی مصرف کنید و از خوردن آن بیشترین لذت را ببرید. اگر دستور پخت کباب ترش را مطابق بالا انجام دهید، می‌توانید این غذای عالی را درست کنید و به همراه دوستان و خانواده میل کنید. همان طور که اشاره کردیم، کباب ترش شمالی دارای ادویه‌جات زیادی است که طعم کباب ترش را بسیار بهتر می‌کنند.

این ادویه‌جات شامل پودر سیر، فلفل قرمز، فلفل سیاه، فلفل سبز، پودر پیاز و… است. شما می‌توانید خرید ادویه در انواع مختلف را با کیفیت و طعم بسیار عالی و قیمت مناسب از فروشگاه بانک طعم انجام دهید.بانک طعم خرید ادویه عمده مناسب برای کباب ترش را در انواع مختلف برای شما در زودترین زمان، امکان پذیر می‌کند. برای خرید ادویه در انواع مختلف بر روی لینک زیر کلیک کنید تا وارد صفحه محصولات شوید و سفارش خود را ثبت کنید. در خدمت شما هستیم.

بریم برای خرید ادویه

بانک طعم 19 بهمن 1401


محبوب‌ترین محصـــولات

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید