۱۰ غذای گیاهی ایرانی با طعمی لذیذ

در این مقاله به آموزش پخت غذای گیاهی ایرانی خوش‌طعم خواهیم پرداخت. همچنین از طعم فوق‌العاده بی‌نظیر غذای گیاهی محلی ایرانی هم نباید غافل شد.
13 بهمن 1401 توسط
بانک طعم
| هنوز نظری وجود ندارد

یکی از سبک‌های غذایی که امروزه در ایران و جهان بسیار رواج پیدا کرده است، گیاهخواری است. به نظر می‌رسد گیاهخواری پدیده مدرن است و در جهان امروز رشد زیادی یافته است. اما نکته جالب این است که در فرهنگ ایرانی به دلیل تنوع آب و هوایی و اقلیمی که وجود دارد، غذای گیاهی ایرانی از دیرباز وجود داشته است و امروزه نیز انواع آن در لیست غذاهای ایرانی دیده می‌شود و گیاهخواران نیز برای سلامت خود علاقه به خوردن بهترین غذای گیاهی ایرانی دارند. در جاهای مختلف کشورمان ایران شما می‌توانید آموزش پخت غذای گیاهی ایرانی و محلی را در انواع مختلف و با طعم‌های گوناگون تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

هم گیاهخواران و گوشتخوارن از خوردن غذای گیاهی ایرانی خوشمزه بسیار لذت خواهند برد. البته ممکن است شما گیاهخوار نباشید و بخواهید برای سلامت بیشتر و جلوگیری از زیاده‌روی در مصرف گوشت، غذای گیاهی ایرانی را در وعده‌های غذایی ایرانی خود قرار دهید. از این رو در ادامه با ما همراه باشید تا آموزش پخت غذای گیاهی ایرانی را به شما بدهیم و انواع غذای گیاهی ایرانی را با موفقیت آماده کنید و به سلامت و نشاط خود کمک بیشتری کنید.

طرز تهیه شنیسل مرغ آسان و جذاب

۱-والک پلوی تهرانی

والک‌پلوی تهرانی یک غذای گیاهی ایرانی است. این غذای گیاهی ایرانی خوشمزه با استفاده از گیاه والک، برنج و ساقه سیر تازه تهیه می‌شود. والک یک گیاه خوراکی است که ارتفاع ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌‌متر با پیاز کشیده شده به رنگ سفید است و در شمیرانات و تهران از برگ‌های این گیاه برای تهیه غذای گیاهی محلی والک پلو استفاده می‌شود. این گیاه بوته‌ای خودرو است که بیشتر در اواسط فصل بهار رشد می‌کند.

دقت داشته باشید که والک عطر و طعم تندی دارد و در ریختن والک در غذای گیاهی ایرانی والک پلو نباید زیاده‌روی کنید. هم‌چنین ریختن زعفران یا سماق در برنج هنگام دم‌کردن عطر بهتری به این غذای گیاهی ایرانی خوشمزه خواهد داد. اصل این غذای گیاهی با استفاده از برنج و سیر و والک تهیه می‌شود اما می‌توانید نیمرو، ماهی، گوشت یا مرغ هم کنار آن سرو کنید. شما می‌توانید آش والک را با استفاده از لوبیا، نخود و عدس نیز تهیه کنید. کوکوی والک هم مانند کوکوسبزی تهیه می‌شود.

غذای گیاهی والک پلوی تهرانی

۲-اشکنه ماش خراسان

اشکنه یکی از مهم‌ترین انواع غذای گیاهی ایرانی است که در هر شهری این غذا یافت می‌شود. اشکنه از تخم مرغ و آب در اصل تشکیل شده است و بیشتر برای افراد گیاهخواری جذاب است که از لبنیات و تخم مرغ در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند.

اشکنه ماش خراسان یک غذای گیاهی ایرانی بسیار معروف است. این غذای گیاهی محلی با استفاده از پیاز ساطوری شده، سیب‌زمینی خرد شده و قره‌قروت درست می‌شود و می‌توانید تخم‌مرغ هم در آن بیندازید تا مزه بهتری به خود بگیرد. این غذای گیاهی ایرانی خوشمزه در خراسان بسیار محبوب است و گردگشگران هنگام سفر در استان‌های محلی بسیار علاقه به خوردن آن دارند. به عبارتی از نظر برخی می‌تواند بهترین غذای گیاهی ایرانی شمرده شود.

۳-باقالی قاتق رشتی

یکی از انواع غذای گیاهی ایرانی، باقالی قاتق رشتی است که در استان گیلان و شمال ایران بسیاری از افراد آن را مصرف می‌کنند. این غذا بسیار خوشمزه است و می‌تواند بهترین غذای گیاهی ایرانی نیز شمرده شود. این غذای گیاهی ایرانی را باید با استفاده از سیرتازه، شوید و روغن کنجد تهیه کنید و سپس مانند خورشت بر روی برنج بریزید. به این ترتیب خواهید دید که آموزش پخت غذای گیاهی ایرانی باقالی قاتق رشتی ساده است و از خوردن آن لذت خواهید برد.

انواع غذای گیاهی خوشمزه

۴-فلافل نخودی

فلفل نخودی یک غذای گیاهی ایرانی جنوبی است که ریشه لبنانی دارد وبسیاری از گردشگران هنگام رفتن به اهواز این غذای گیاهی ایرانی خوشمزه را مصرف می‌‌کنند. به طور کلی این غذا در میان افراد جنوب ایران محبوبیت زیادی دارد و برای آن‌ها بهترین غذای گیاهی ایرانی حساب می‌شود. این غذای گیاهی با استفاده از نخود خیس شده تهیه می‌شود. برخی افراد به نخود خیس شده‌ای که برای فلافل استفاده می‌شود، گشنیز و سبزی‌های معطر می‌زنند.

البته ممکن است دوست داشته باشید فلافل نخودی را به صورت ساده میل کنید. فلافل زمانی خوشمزه‌تر خواهد شد که آن را با سس تند سرو کنید و لای نان ساندوچی بگذارید و کنارش سبزی خوردن نیز بگذارید. این غذای گیاهی محلی بیشتر در خوزستان مصرف می‌شود و در میان ایرانیان طرفداران زیادی دارد.

۵-میرزا قاسمی شمالی

یکی از معروف‌ترین انواع غذای گیاهی ایرانی، غذای شمالی میرزا قاسمی است. این غذا به قدری در میان تمام ایرانیان محبوب است که می‌تواند بهترین غذای گیاهی ایرانی شمرده شود. برای تهیه غذای گیاهی ایرانی خوشمزه میرزا قاسمی لازم است که بادمجان کبابی له شده را با استفاده از سیر و گوجه فرنگی خرد شده تفت بدهید. پس از مدتی گوجه فرنگی و سیر وارد بافت بادمجان‌ها خواهند شد و با هم مخلوط می‌شوند. پس از آن باید مقداری تخم مرغ به این مخلوط اضافه کنید و مواد را به خوبی هم بزنید تا میرزا قاسمی شما آمده شود و بتوانید آن را نوش جان کنید.

آموزش پخت غذای گیاهی ایرانی

۶-املت سوزی

املت سوزی یک غذای گیاهی ایرانی معروف است که در استان سیستان و بلوچستان بیشتر پخت می‌شود. این غذا گیاهی محلی در میان همه ایرانیان محبوب است و گیاهخواران زیادی این غذا را مصرف می‌کنند. بیشتر غذاهای سیستان و بلوچستان از گوشت قرمز و مرغ است اما املت سوزی کاملا گیاهی است و مواد گوشتی در آن وجود ندارد. در این غذای گیاهی ایرانی گیاهی به نام سوزی می‌ریزند و از مواد اولیه‌ای مانند سیب‌زمینی، تخم مرغ، پیاز، سیر، فلفل، نمک و روغن استفاده می‌شود. هم‌چنین این امکان وجود دارد که به جای گیاه سوزی از اسفناج نیز استفاده کنید البته به اندازه گیاه سوزی، املت را خوشمزه نخواهد کرد.

۷-دلمه برگ

یکی از محبوب‌ترین انواع غذای گیاهی ایرانی، دلمه برگ است.دلمه در اصل یک کلمه ترکی به معنای پرشده است و در سال ۲۰۱۷ در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفت. انواع دلمه مانند دلمه برگ مو در کشور‌های حوزه قفقاز و خاورمیانه مانند کشورهای اروپایی دارای محبوبیت زیادی است.

حتما از این غذای گیاهی ایرانی خوشمزه خاطرات زیادی دارد و به همراه خانواده خود آن را مصرف کرده‌اید. محتویات این غذا به گونه‌ای است که کاملا در برگ مو پیچیده می‌شود. برخی انواع غذای گیاهی ایرانی دلمه نیز هستند که از موادی مانند برنج و لپه تشکیل می‌شوند. این نوع غذای دلمه را داخل سیب‌زمینی یا گوجه فرنگی، برگ کاهو، کلم و فلفل دلمه‌ای می‌گذارند و صبر می‌کنند تا با کمی آب بپزند و غذا آماده شود. حتی در صورتی که علاقه داشته باشید گوشت به همراه دلمه خود مصرف می‌کنید، می‌توانید به مواد داخل دلمه گوشت چرخ‌کرده نیز اضافه کنید.

داخل این غذای گیاهی ایرانی میتوانید با توجه به سلیقه خود یک نوع سبزی را نیز اضافه کنید. این سبزی می‌تواند شیوید یا جعفری باشد. حتی این امکان را دارید که تمرهندی و کشمش نیز بریزید.

تهیه عذای گیاهی ایرانی محلی

۸-کنگر سوخاری

یک غذای گیاهی ایرانی، کنگر سوخاری است که در استان کردستان یافت می‌شود و از دلچسب‌ترین و خوشمزه‌ترین غذاهای محلی شهر سنندج و قایرمه به شمار می‌آید. غذای گیاهی ایرانی به همراه نان سرو می‌شود و با استفاده از کنگر، کرفس، آرد، زیره، تخم مرغ، آب یا شیر، کره، زعفران و روغن تهیه می‌شود. غذای کنگر سوخاری شباهت زیادی به غذاهای فرنگی دارد. در ایران غذای گیاهی محلی کنگر سوخاری با استفاده از کته یا نان سرو می‌شود و به شکل یک وعده غذایی کامل در می‌آید.

کنگر سوخاری را هم‌چنین با استفاده از کته یا نان نیز سرو می‌کنند. حتی برای درست کردن این غذای گیاهی ایرانی می‌توانید از تیغ‌های کنگر نیز استفاده کنید. هم‌چنین شکل‌های مختلفی از گیاه کنگر نیز در مناطق مختلف کردستان و کرمانشاه وجود دارد. مثلا شما می‌توانید خورشت کنگر یا بورانی کنگر را به هر دو صورت گیاهی درست کنید. غذاهایی مانند کنگر سوخاری معمولا در فصل بهار تهیه می‌شوند.

۹-کوکوی لوبیا سبز

یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین انواع غذای گیاهی ایرانی که بسیار محبوب است، کوکوی لوبیاسبز است. این غذای خوشمزه گیاهی ایرانی فواید و خواص بسیار زیادی دارد و یک شام سبک و بسیار مفید به حساب می‌آید. لوبیا سبز در واقع یک منبع بسیار عالی از انواع ویتامین‌ها و فیبرها است و می‌تواند از بروز بیماری‌های بسیار زیادی جلوگیری کند. هم‌چنین در لوبیا سبز مقدار بسیار زیادی مواد معدنی مانند ویتامین‌های A و K و E و پروتئین و کلسیم و فسفر و نیاسین و آهن و پتاسیم و … وجود دارد.

این مواد معدنی کمک بسیار زیادی به حفظ سلامت استخوان‌ها، سلامت قلب، کنترل فشار خون، حفظ سلامت پوست مو، کنترل وزن و… خواهند کرد.

غذای گیاهخواری

۱۰-پوره

یکی از غذاهای کمکی بسیار مناسب پوره است. پوره‌ها در کل یک نوع غذای گیاهی ایرانی سبک هستند و می‌توانند به عنوان یک پیش غذای مناسب مورد استفاده قرار بگیرند. از انواع پوره می‌توان به پوره سبزیجات و پوره حریر بادام اشاره کرد. پوره کدو تنبل با هل تازه، پوره اسفناج و پوزه سیب‌زمینی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای پوره سبزیجات باشند. برای داشتن یک پوره سبزیجات خوب، باید سبزیجات را با استفاده از آب بپزید و پس از پخته شدن، آب آن را بپزید و به خوبی خرد یا له کنید. سپس دوباره آن را با نمک و فلفل، روغن زیتون و روغن کنجد و کره بپزید.

پس از آن بسیار مهم است که بررسی کنید پوره تا چه حدی نرم و بدون آب است. برای این کار می‌توانید قاشق را بر روی آن بگذارید تا بررسی کنید آیا رد قاشق بر روی آن می‌ماند یا خیر تا نرم بودن پوره مشخص شود. پوره حریر بادام یکی از انواع دیگر پوره است که از مواد تشکیل دهنده‌ای مانند آرد برنج، شیر، عسل، شکر و پودر بادام تشکیل شده است. حتما از این پوره‌ها که از انواع غذای گیاهی ایرانی خوشمزه هستند، همیشه مصرف کرده‌اید.

خرید حبوبات

در این جا سعی کردیم شما را با آموزش پخت غذای گیاهی ایرانی به خوبی آشنا کنیم تا بتوانید غذای گیاهی ایرانی را در انواع مختلف و با بهترین کیفیت و طعم آماده کنید و تغذیه‌ای بسیار سالم‌تر و بهتر از قبل داشته باشید. برای درست کردن برخی انواع غذای گیاهی ایرانی، نیاز به استفاده از حوبات مختلف است. به طور مثال در فلافل نخودی از حبوباتی مانند نخود استفاده می‌شود.

هم‌چنین در دلمه برگ از لپه و برخی دیگر انواع حبوبات می‌توان استفاده کرد. از این رو به شما پیشنهاد می‌شود که برای خرید حبوبات در انواع مختلف با کیفیت و طعم بسیار مناسب و قیمت عالی از فروشگاه بانک طعم اقدام کنید. بانک طعم امکان خرید حبوبات را در انواع مختلف با کیفیت و قیمت بسیار مناسب برای شما فراهم می‌کند و می‌توانید از این حبوبات در غذای خود استفاده کنید. برای خرید حبوبات بر روی لینک زیر کلیک کنید تا وارد صفحه محصولات شوید.

بریم برای خرید حبوبات

بانک طعم 13 بهمن 1401


محبوب‌ترین محصـــولات

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید