ترفندهای پخت سریع حبوبات

نرمی حبوبات در غذاهای خورشتی بسیار مهم است. زمان پخت حبوبات معمولا زمان‌بر است، اما در این مقاله روش پخت سریع حبوبات آموزش داده شده است.
17 دی 1401 توسط
بانک طعم
| هنوز نظری وجود ندارد

حبوبات یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده مواد غذایی مختلف است. شما از حبوبات در غذاهای زیادی مانند قورمه سبزی، قیمه پلو، عدس پلو و… می‌توانید استفاده کنید و از خواص بسیار زیاد حبوبات در غذای خود استفاده کنید. برای استفاده از حبوبات بسیار مهم است که پخت حبوبات را به خوبی بتوانید انجام دهید. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که بخواهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن پختن حبوبات را انجام دهید. از این رو در ادامه می‌خواهیم بهترین روش‌ها برای پخت سریع حبوبات را بیان می‌کنیم تا بتوانید در زودترین زمان ممکن روش پخت حبوبات را به خوبی انجام دهید.

اگر شما می‌خواهید پخت سریع حبوبات مانند لوبیا و نخود را انجام دهید، بهتر است که قبل از پخت حتما آن‌ها را خیس کنید. با خیس کردن حبوبات زمان پخت حبوبات را بسیار کاهش خواهید داد. اگر آب حبوبات را چندبار عوض کنید، می‌توانید نفخ حبوبات را به راحتی از بین ببرید. روش دیگر پخت سریع حبوبات این است که اگر نمی‌توانید حبوبات را برای مدت طولانی خیس کنید، باید حبوبات را با استفاده از آب بجوشانید و زمانی که حبوبات خوب جوشیده شدند، اجازه بدهید حدود ۱ ساعت حبوبات داخل آب گرم بمانند.

با این کار حبوبات به خوبی خیس خواهند خورد و می‌توانید آن‌ها را داخل سبدی به خوبی آبکش کنید. سپس حبوبات را داخل قابلمه بریزید و آب جوش بر روی حبوبات بریزید. هرگز آب سرد بر روی حبوبات نریزید زیرا با این کار حبوبات دیرتر پخته خواهند شد و زمان پخت افزایش خواهد یافت. همچنین توجه به مزایای حبوبات پخته نکته مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.اگر به حبوبات در غذای خود علاقه دارید حتما این مطلب نگهداری حبوبات در درازمدت + معرفی روش های کاربردی را بخوانید.

روش پخت سریع حبوبات

انواع روش های پخت سریع حبوبات

برای پختن سریع حبوبات دقت داشته باشید که هرگز نمکی به آن اضافه نکنید زیرا با این کار پخت حبوبات بسیار دیرتر انجام خواهد شد. برای پخت سریع حبوبات همیشه لازم است که نمک را در یک ساعت آخر پخت به غذا اضافه کنید تا پختن حبوبات با مزه مناسب به سرعت انجام شود. هم‌چنین این امکان برای شما وجود دارد که حبوبات را در قابلمه‌ای بجوشانید و آب آن را خالی کنید. 

با این کار نفخ حبوبات به خوبی گرفته خواهد شد. نیازی به قراردادن حبوبات در قابلمه به مدت ۱ ساعت نیست. شما می‌توانید داخل آب جوش حبوبات ۱ عدد خیار کامل قرار دهید و صبر کنید در کنار هم بپزند.

دیگر روش با سرعت زیاد این است که بعد از جوشاندن و خالی کردن آب داخل قابلمه حبوبات، در غذای خود می‌توانید از زیره استفاده کنید. هم‌چنین در زمان جوشاندن حبوبات مقداری زیره کامل را در کیسه پارچه‌ای قرار دهید و حتما در آن را ببندید. سپس زیره را داخل قابلمه حبوبات قرار دهید تا با یک‌دیگر پخته شوند. با این کار هم پخت سریع حبوبات را انجام خواهید داد و هم از بین بردن نفخ حبوبات به خوبی انجام خواهد شد.

فواید و مضرات جوانه حبوبات

مصرف جوانه حبوبات و غلات زیاد است.‌خواص جوانه حبوبات در بدن غیر‌قابل چشم‌پوشی است اما باید حواسمان به مضرات آن نیز باشد برای آشنایی با این خواص و مضرات حتما این مقاله را بخوانید.

همین الان بخون!!


پخت حبوبات به سرعت زیاد

نکات مهم پخت حبوبات

اگر می‌خواهید پخت سریع حبوبات را به خوبی انجام دهید، لازم است که در طول پختن حبوباتدر قابلمه را حتما ببندید. با این کار پخت حبوبات بسیار سریع‌تر از قبل انجام خواهد شد. البته این پیشنهاد به شما می‌شود که حبوبات را داخل قابلمه‌ای بزرگ بریزید تا از داخل قابلمه سرریزی انجام نشود. هم‌چنین در هنگام پخت حبوبات این دقت را داشته باشید که کف‌های سفید موجود بر روی حبوبات را حتما بگیرید زیرا این کف‌ها باعث ایجاد نفخ حبوبات خواهند شد.

مدت زمان لازم برای خیساندن و پخت حبوبات

در ادامه می‌خواهیم میزان لازم برای خیس کردن و پخت هر یک از انواع حبوبات ایرانی را توضیح دهیم. البته این نکته را نیز دقت داشته باشید که مدت زمان پخت متغیر است و هر یک از حبوبات با یک‌دیگر فرق دارند. هم‌چنین بستگی به ظروف پخت گاز و میزان حرارت گاز نیز دارد.

نخود: برای خیس کردن نخود لازم است که ۸ تا ۱۰ ساعت زمان صرف کنید. هم‌چنین زمان پخت نخود می‌تواند ۶۰ تا ۹۰ دقیقه باشد.

لوبیا چیتی: هنگام پخت لوبیا چیتی لازم است که به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت آن را خیس کنید. هم‌چنین به مدت ۷۰ تا ۹۰ دقیقه نیاز به صرف زمان برای پخت آن خواهد بود.

لوبیا قرمز: شما لازم است لوبیا قرمز را به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت خیس کنید و پخت آن به مدت ۴۵ تا ۵۰ دقیقه زمان خواهد برد.

پخت حبوبات به روش مناسب

تکنیک های پخت سریع حبوبات 

لوبیا چشم بلبلی: اگر شما بخواهید پخت لوبیا چشم بلبلی را انجام دهید، لازم است که به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت آن را خیس کنید و پخت آن از ۴۵ تا ۵۰ دقیقه زمان خواهد برد.

لوبیا سفید: برای پخت لوبیا سفید با سرعت مناسب، لازم است که آن را به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت خیس کنید. هم‌چنین زمان پخت آن از ۷۰ تا ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید.

لوبیا سیاه: برای خیس کردن لوبیا سیاه لازم است که به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت خیس شود و مدت پخت آن نیز از ۵۵ تا ۶۰ دقیقه خواهد بود.

لپه: نیازی به خیس کردن لپه نخواهید داشت و می‌توانید پخت آن را به مدت ۴۰ تا ۴۵ دقیقه به راحتی انجام دهید.

باقلا: برای خیس کردن باقلا نیاز به صرف زمان ۸ تا ۱۲ ساعت دارید. هم‌چنین باید در مدت ۹۰ دقیقه پخت باقلا را انجام دهید.

لوبیای مخصوص باقلاقاتق: برای خیس کردن این نوع حبوبات لازم است که ۸ تا ۱۲ ساعت آن را خیس کنید و به مدت ۴۵ تا ۵۰ دقیقه نیز پخت آن انجام خواهد شد.

مگر لوبیا قرمز برای بدن و سلامتی ضرر هم دارد؟

لوبیا قرمز جایگاه ویژه‌ای در وعده‌های غذای ایرانیان دارد. ازاین‌رو در این مقاله به عوارض و مضرات لوبیا قرمز به‌طور کامل پرداخته‌ایم پس حتما این مقاله را بخوانید.

همین الان بخون!!


روش پخت سریع

نخود سبز خشک: برای خیس کردن نخود سبز لازم است که به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت زمان صرف کنید و مدت پخت آن در حدود یک ساعت تا ۹۰ دقیقه خواهد بود.

بهترین روش پخت حبوبات

ماش: شما نیازی به خیس کردن ماش نخواهید داشت و لازم است که در مدت زمان ۳۰ تا ۴۰ دقیقه خیس کردن آن را انجام دهید.

عدس: برای پخت سریع عدس نیازی به خیس کردن آن نخواهید داشت. کافی است در مدت زمان ۳۰ تا ۴۰ دقیقه با سرعت زیاد پخت عدس را انجام دهید.

دال عدس: برای پخت دال عدس نیازی به خیس کردن آن نخواهید داشت. تنها کافی است در مدت زمان ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پخت آن را انجام دهید.

خرید حبوبات

در این جا سعی کردیم شما را با انواع روش پخت سریع حبوبات و آماده کردن حبوبات مختلف آشنا کنیم تا بتوانید با سرعت بسیار بیشتر از قبل و بدون مشکل زیاد پختن حبوبات مورد نظر خود را انجام دهید. حال پیشنهاد می‌شود که برای خرید حبوبات در انواع مختلف با کیفیت بسیار مناسب و قیمت بسیار عالی از فروشگاه بانک طعم اقدام کنید. 

بانک طعم امکان خرید حبوبات در انواع مختلف مانند خرید نخود، خرید لوبیا قرمز، خرید لوبیا چیتی، خرید عدس، خرید لپه، خرید ماش و… را با کیفیت و قیمت بسیار مناسب فراهم می‌کند و می‌توانید تجربه‌ای بسیار عالی از مصرف حبوبات در وعده‌های غذایی خود داشته باشید. برای خرید حبوبات پیشنهاد می‌شود بر روی لینک زیر کلیک کنید تا وارد صفحه محصولات شوید. در خدمت شما هستیم.

حبوبات

شما می توانید برای خرید انواع حبوبات با کیفیت و قیمت مناسب به سایت بانک طعم مراجعه کنید.

همین الان کلیک کنید


پخت حبوبات با سرعت زیاد

بانک طعم 17 دی 1401


محبوب‌ترین محصـــولات

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید