نگهداری حبوبات در درازمدت + معرفی روش های کاربردی

نگهداری حبوبات در درازمدت نیاز به داشتن اطلاعاتی مهم دارد که در این مقاله تمام روش نگهداری از حبوبات را به شکل کامل آورده‌ایم.
18 دی 1401 توسط
بانک طعم
| هنوز نظری وجود ندارد

یکی از انواع مواد غذایی که امروزه از آن در غذاهای بسیار زیادی استفاده می‌شود، حبوبات هستند. حبوبات دارای خواص بسیار زیاد و طعم بسیار مناسبی هستند و مصرف بسیار زیادی در آشپزخانه شما دارند. با وجود خواص بسیار زیادی که حبوبات برای سلامتی شما دارند، بسیار اهمیت دارد که از آن در مواد غذایی مختلف استفاده کنید و مدت زمان طولانی بتوانید نگهداری حبوبات را انجام دهید. با انجام درست روش نگهداری از حبوبات می‌توانید مدت زمان طولانی‌تری از این مواد غذایی بسیار مفید استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل مراقبت را به خوبی و بدون مشکل زیاد بتوانید انجام دهید.

نگهداری از حبوبات

با رعایت برخی نکات ساده می‌توانید از حمله حشرات به حبوبات و غلات نگهداری شده در منزل جلوگیری کنید. با رعایت نکات روش نگهداری از حبوبات می‌توانید ماندگاری این مواد غذایی را بسیار افزایش دهید و مدت زمان طولانی‌تری از حبوبات در منزل و آشپزخانه خود استفاده کنید.

عدم ترکیب حبوبات با یکدیگر

یکی از روش‌های مناسب برای نگهداری از حبوبات این است که حبوبات تازه خریداری شده را با حبوباتی که از قبل در منزل داشتید مخلوط نکنید و در ظرفی جداگانه قرار دهید. زیرا این امکان وجود دارد که تخم حشرات در هر یک از خریدهای قبلی یا جدید حبوبات وجود داشته باشد.

با این کار همه محموله آلوده خواهد شد. برای نگهداری حبوبات در کابینت لازم است که حبوبات با غلات بسته بندی شده معمولا در کارخانه‌های بوجاری شده و اجسام خارجی موجود در آن‌ها، به ویژه تخم حشرات یا سایر مواد خارجی از آن‌ها جدا شود. البته بهتر است که حبوبات بسته بندی یا فله پیش از انتقال به ظروف در بسته مورد بررسی قرار بگیرند که دارای اجسام و تخم حشرات نباشند. بنابراین حتما هر گونه جسم خارجی غیرمعمول و نامناسب را از محموله حبوبات جدا کنید.

نگهداری از حبوبات


عدم شتسشو در نگهداری حبوبات

برای نگهداری حبوبات دقت داشته باشید که قبل از نگهداری طولانی مدت حبوبات، حبوبات یا غلات را نشویید. زیرا در این صورت رطوبت در سطح دانه‌ها پیدا می‌شود و این می‌تواند باعث فساد حبوبات توسط میکروارگانیسم‌ها شود. همچنین این امکان وجود دارد که حبوبات به وسیله کپک‌ها فاسد شوند. سعی کنید شستشوی حبوبات را زمانی انجام دهید که می‌خواهید حبوبات را مصرف کنید. با این کار نگهداری از حبوبات بسیار خوب انجام خواهد شد و نگرانی از این جهت نخواهید داشت.

خواص نخود برای درمان بیماری و سلامتی بدن

نخود یکی از حبوبات پرمصرف در ایران و جهان است که خواص بی‌نظیری دارد. در این مقاله بطور کامل خواص نخود و روش پخت نخود را شرح می‌دهیم پس حتما این مقاله را بخوانید.

همین الان بخون!!


جنس ظروف نگهداری حبوبات

برای نگهداری حبوبات در یخچال همچنین شما می‌توانید از انواع ظروف شیشه‌ای، استیل یا پلاستیکی استفاده کنید. همچنین این امکان را دارید که در مکان‌های خشک و خنک نیز مراقبت از حبوبات را با این ظروف انجام دهید. در واقع می‌توان گفت که بهترین ظرف برای نگهداری از حبوبات ظروف شیشه‌ای است که در مکان مناسب آن را نگهداری کنید.

لازم است دقت داشته باشید که ظروف استیل یا فلزی باید بدون زنگ‌زدگی باشند. اگر زنگ زدگی در قوطی‌های فلزی وجود داشته باشد، این نشان دهنده وجود رطوبت در محیط نگهداری حبوبات است. یکی از پیشنهادات برای نگهداری حبوبات در فریزر و این است که در محافظت چند قرص زغال فعال قرار دهید. در هنگام مراقبت دقت داشته باشید که برای مدت زمان طولانی در ظروف نگهداری حبوبات باز نماند.

نگهداری درست از حبوبات

از بین بردن حشرات با استفاده از نور خورشید

برای دفع حشرات از حبوبات این دقت را داشته باشید که قبل از ریختن حبوبات در ظروف اصلی، چند روز حبوبات را در مقابل آفتاب به صورت لایه نازکی پهن کنید تا نور آفتاب، کمک زیادی به غیرفعال شدن تخم حشرات کند. با این کار تخم حشرات و انواع آفات از بین خواهند رفت و نگران رشد این آفات در ظروف حبوبات نخواهید بود.

این حشرات و آفات باعث آسیب آلودگی حبوبات و غلات شما خواهند شد. از این رو باید برای سلامت این مواد، به این نکته دقت زیادی داشته باشید. بهترین روش نگهداری از حبوبات این است که از خرید بیش از حد و بسیار زیاد حبوبات و غلات خودداری کنید. تنها در حد نیاز معمول روزانه خرید حبوبات مورد نظر را انجام دهید.

طرز تهیه سالاد نخود

توجه به تاریخ انقضای محصول

شما ممکن است قصد داشته باشید که از حبوبات بسته‌بندی شده در غذای خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید حبوبات را به این صورت تهیه کنید، از سالم بودن بسته بندی و تاریخ تولید و انقضای حبوبات باید حتما اطمینان داشته باشید. با این کار نگهداری حبوبات بسیار خوب و بدون مشکل زیادی انجام خواهد شد. هنگام خرید حبوبات در بسته بندی باید دقت داشته باشید که بسته بندی شما سالم باشد و تاریخ تولید و تاریخ انقضای آن در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد.

نگهداری از حبوبات در شرایط مناسب

برای نگهداری حبوبات پیشنهاد می‌شود که هر چند وقت یک‌بار محل نگهداری حبوبات و غلات را به خصوص در نقاط گوشه و شکاف با استفاده از جاروبرقی کاملا تمیز کنید. البته این دقت را داشته باشید که پس از این کار و قبل از استفاده دوباره از جاروبرقی، آن را حتما تخلیه کنید.

اگر در بررسی اولیه محموله فله متوجه شدید که سوراخی در دانه‌های حبوبات وجود دارد، حتما از خرید آن خودداری کنید. برای نگهداری حبوبات در یخچال این دقت را داشته باشید که اگر در یخچال فضای اضافی در اختیار دارید، می‌توانید حبوبات خود را در آن نگه‌داری کنید. اما حفظ حبوبات را حتما در ظروف در بسته و غیرقابل نفوذ به هوا حتما انجام دهید. زیرا این کار از جذب رطوبت و بو در یخچال جلوگیری خواهد کرد.

عدم استفاده از آفت کش ها

اگر در اطراف محل نگهداری حبوبات خود نشانه‌هایی از حمله آفات را مشاهده کردید، لازم است که حبوبات آشپزخانه را حداقل به مدت چهار روز در فریزر یا در دمای صفر درجه سانتی‌گراد قرار دهید. با این کار جلوی رشد تخم آفات را در حبوبات خود خواهید گرفت. یکی از نکات مهم در روش نگهداری حبوبات این است که از حشره‌کش‌ها در کابینت‌ها یا محل قرارگیری حبوبات، به هیچ عنوان استفاده نکنید.

مگر آن‌که در شرایطی باشید که در زمان استفاده و چند روز پس از آن هیچ ماده غذایی در مکان قرار گیری آنها وجود نداشته باشد. حشره‌کش‌ها اثری بر روی حشراتی که داخل بسته بندی حبوبات قرار دارند، نخواهند داشت. این دقت را داشته باشید که هر ماده غذایی در تماس مستقیم با حشره کش قرار داشته باشد، باید دور ریخته شود. پیش از نگهداری حبوبات در کابینت لازم است که کابینت‌ها، قفسه‌ها و ظروف کاملا شسته و خشک شوند و آماده باشند.

حبوبات مناسب

پاک کردن حبوبات

اگر شما قصد داشته باشید که نگهداری حبوبات را به مدت زمان طولانی در خانه انجام دهید، لازم است که ابتدا حبوبات را پاک کنید و ناخالص‌هایی مانند شن و سنگ‌ریزه را از حبوبات جدا کنید. همچنین لازم است که حبوبات را با نمک فراوان ترکیب کنید و از آن در جای خشک و خنک نگهداری کنید. با این کار حبوبات شما به مدت زمان بسیار طولانی باقی خواهد ماند. نگهداری حبوبات در یخچال و فریزر می‌تواند به صورت خام، نیم‌پز و یا پخته شده انجام شود.

برای این کار لازم است که پیش از مصرف حبوبات و پخت حبوبات، برای مدت زمانی حبوبات را خیس کنید تا پس از مصرف باعث نفخ در شما نشود. با خیس کردن حبوبات می‌توانید مواد ایجاد کننده نفخ را از بین ببرید.

سرویس حبوبات شامل چه مواردی می شود؟

برای حفظ حبوبات از پوسیدگی و زیبایی آشپزخانه سرویس حبوبات ضروری هستند که در اینجا انواع آن ها را کامل توضیح داده‌ایم پس حتما این مقاله را بخوانید.

همین الان بخون!!


تفت دادن حبوبات

برای حفاظت از حبوبات به شیوه مناسب می‌توانید حبوبات را در تابه داغ کمی تفت دهید. این کار باعث می‌شود که حبوبات دچار آفت نشوند و بسیار زودتر پخته و خوش‌مزه شوند. این دقت را داشته باشید که نگهداری از حبوبات در جای خشک و خنک انجام شود. اگر مدت زمان نگهداری حبوبات بر روی بسته‌بندی آن‌ها ثبت شده باشد، قرار دادن حبوبات در محل‌های مرطوب، باعث رشد کپک‌ها بر روی حبوبات خواهد شد. دیگر روش نگهداری حبوبات این است که در لابه‌لای حبوبات چند برگ درخت گردو را قرار دهید. حبوبات را با نمک فراوان ترکیب کنید و یا از آن در داخل فریزر استفاده کنید.

تفت دادن حبوبات

نگهداری از حبوبات بسته بندی شده

شما ممکن است بخواهید حبوبات را به صورت بسته‌بندی شده خریداری کنید. در این حالت لازم است که بسته را در یک دست قرار دهید و با انگشت وسطی دست راست به آن بزنید. با این کار اگر حشره‌ای در بسته‌بندی وجود داشته باشد، به سمت بالا می‌آید و دیده خواهد شد. همچنین مقداری از حبوبات را در آب قرار دهید.

با این کار حبوبات سوراخ دار در بالای آب قرار می‌گیرند و شما می‌توانید این حبوبات خراب را از حبوبات سالم سوا کنید. همچنین در اثر خیس کردن بسته بندی حبوبات، حشرات موجود در دانه حبوبات بر روی آب می‌آیند و باید قبل از استفاده آن‌ها را جدا کنید.

مدت زمان لازم برای نگهداری حبوبات

اگر شرایط لازم برای نگهداری حبوبات وجود داشته باشد، تا ۲۴ ماه این امکان را دارید که از این حبوبات در منزل نگه‌داری کنید. همچنین مدت زمان بیشتر نیز این امکان وجود دارد که نگهداری از حبوبات را انجام دهید. اما ممکن است حبوبات کهنه شوند.

برای مراقبت از حبوبات خشک نمی‌توان زمان مناسب و خاصی را تعریف کرد اما معمولا تا یک سال تغییر در حبوبات دیده نخواهد شد و حبوبات کاملا تازه به نظر می‌رسند. حبوبات تنها مقداری رطوبت خود را از دست خواهند داد و وزن کم‌تری نسبت به قبل خواهند داشت اما تغییر چندان زیاد نیست.

مصرف انواع حبوبات

نگهداری حبوبات باید در شرایط محیطی مناسبی انجام شود. این شرایط شامل این است که حبوبات را از گرمای زیاد، نور مستقیم آفتاب و رطوبت بسیار زیاد حفظ کنید. از این رو لازم است برای مراقبت از حبوبات شرایطی را در محیط آشپزخانه ایجاد کنید که نور مستقیم در داخل حبوبات شما قرار نگیرد و نگه‌داری از آن در مکان خشک و جای نسبتا خنکی انجام شود.

خرید حبوبات

در این جا سعی کردیم شما را با انواع روش نگهداری حبوبات در منزل به خوبی آشنا کنیم تا بتوانید از حبوبات مورد نظر خود به مدت طولانی در خانه استفاده کنید و تهیه انواع وعده‌های غذایی را با حبوبات به راحتی انجام دهید. اگر این مطلب برایتان مفید بود حتما این مطلب حبوبات برای کودکان؛ آیا حبوبات برای کودکان مضر است؟ هم کاربردی خواهد بود.

حال که به خوبی می‌دانید چگونه از حبوبات به مدت طولانی استفاده کنید، پیشنهاد می‌شود برای خرید حبوبات در انواع مختلف از فروشگاه بانک طعم اقدام کنید. بانک طعم انواع حبوبات را با کیفیت بسیار مناسب و قیمت بسیار عالی در اختیار شما می‌گذارد و شما این امکان را دارید که انواع حبوبات را به خوبی از این فروشگاه تهیه کنید.

شما می‌توانید خرید نخود، خرید لوبیا قرمز، خرید لوبیا چیتی، خرید عدس، خرید لپه و دیگر انواع حبوبات بسیار مناسب و خوشمزه را از بانک طعم انجام دهید . برای خرید حبوبات بر روی لینک زیر کلیک کنید تا وارد صفحه محصولات شوید. در خدمت شما هستیم.

حبوبات

شما می توانید برای خرید انواع حبوبات با کیفیت و قیمت مناسب به سایت بانک طعم مراجعه کنید.

همین الان کلیک کنید


نگه داری از انواع حبوبات

بانک طعم 18 دی 1401


محبوب‌ترین محصـــولات

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید