مقایسه پروتئین حبوبات و گوشت

مهم‌ترین نکات در جذب پروتئین، حبوبات است. حبوبات غنی از پروتئین هستند اما باید حبوبات دارای پروتئین را شناسایی کنیم.
18 دی 1401 توسط
بانک طعم
| 1 اظهار نظر

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که یکی از مواد مغذی و ضروری برای بدن انسان، پروتئین است. علاوه بر چربی‌ها و کربوهیدرات، ویتامین‌ها و… که در رژیم‌ غذایی انسان باید وجود داشته باشند، پروتئین‌ها نیز باید در ٰرژیم غذایی و ساختمان اصلی بدن باشند. از پروتئین‌ها در واقع برای ساختن ماهیچه‌های بدن، تاندون‌ها، اندام بدن، پوست، آنزیم‌ها، هورمون‌ها، سیستم عصبی و… استفاده می‌شود. بسیاری از اسید‌آمینه‌های ضروری از طریق مصرف پروتیین وارد بدن شما می‌شوند. برخی از پروتیین‌ها از طریق گوشت، مرغ و تخم مرغ وارد بدن می‌شوند اما پیشنهاد می‌شود که برای حفظ سلامت خود همیشه به دنبال مصرف پروتیین گوشتی نباشید بلکه مصرف پروتین‌های گیاهی نیز بسیار مناسب است. شما می‌توانید حبوبات غنی و سرشار از پروتئین را برای تامین نیاز بدن مصرف کنید. با ما همراه باشید تا پروتئین حبوبات را برای شما توضیح دهیم.

با مصرف پروتئین حبوبات پروتئین مورد نیاز بدن به خوبی تامین خواهد شد و مانند پروتئین های گوشتی، چربی زیادی نیاز به بدنتان نخواهد رسید. از این رو سلامت بیشتری نیاز خواهید داشت. در ادامه با همراه باشید تا انواع حبوبات سرشار از پروتئین را بیان کنیم و از حبوبات دارای پروتئین برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن خود هر چه بهتر استفاده کنید.

بسیار مهم است که برای مصرف پروتئین‌های بدن خود برنامه ریزی مناسبی داشته باشید. هر فرد به طور معمول روزانه نیاز به مصرف ۰.۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خود دارد. بسیاری از این پروتئین مورد نیاز بدن، از طریق مصرف حبوبات غنی از پروتئین به دست می‌آید. همچنین بسیار مهم است که میزان پروتئین حبوبات را به خوبی بدانید و هر چه بهتر برای مصرف پروتیئن حبوبات اقدام کنید. در ادامه انواع حبوبات را توضیح داده‌ایم. اگر به دانستن اطلاعات بیش تر درمورد حبوبات علاقه دارید حتما این مطلب چکار کنم که حبوبات حشره نگذارد؟ را بخوانید.

ئروتئین در حبوبات و گوشت

۱- نخود

یکی از انواع مهم حبوبات غنی از پروتئین نخود است. نخود دارای مقدار زیادی پروتئین حبوبات است و خواص بسیار زیادی مصرف آن به بدن می‌رساند. در ارتباط با میزان پروتئین حبوبات باید گفت که یک پیمانه نخود آبگوشتی دارای حدود ۲۶۹ کالری انرژی، ۷ گرم پروتئین، ۱۲.۵ گرم فیبر، ۴.۸ میلی‌گرم آهن، ۴۸ گرم منگنز و ۱۵.۵ گرم مس است. بنابراین مصرف یک پیمانه نخود آبگوشتی می‌تواند حدود ۷ گرم از پروتئین حبوبات را به بدن شما برساند.

خواص نخود برای بدن شما بسیار زیاد است. استفاده منظم از نخود در رژیم غذایی شما می‌تواند کمک بسیار زیادی به پیشگیری از برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ، سرطان ریه و پستان کند. همچنین استفاده از نخود به کاهش وزن و لاغری شما کمک زیادی خواهد کرد. با مصرف این نوع حبوبات سرشار از پروتئین، از افزایش سریع قند خون جلوگیری خواهد شد و کمک زیادی به سلامت دستگاه گوارش می‌شود.

همچنین با مصرف نخود از بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری می‌شود. علاوه بر آن خواب شما نیز بسیار بهبود پیدا می‌کند و حافظه شما تقویت زیادی پیدا خواهد کرد. بنابراین مصرف نخود علاوه بر آن که پروتئین حبوبات را به بدن شما می‌رساند، بلکه کمک بسیار زیادی به سلامت روانی و جسمی شما نیز خواهد کرد.

خواص نخود برای درمان بیماری و سلامتی بدن

نخود یکی از حبوبات پرمصرف در ایران و جهان است که خواص بی‌نظیری دارد. در این مقاله بطور کامل خواص نخود و روش پخت نخود را شرح می‌دهیم. پس حتما این مقاله را بخوانید.

همین الان بخون!!

۲- لوبیا چشم بلبلی

یکی از دیگر انواع پروتئین حبوبات پخته که فواید زیادی دارد، لوبیا چشم بلبلی است. این لوبیا دارای مقدار زیادی از پروتئین حبوبات است و برای بدن فواید بسیار زیادی دارد. یک پیمانه لوبیا چشم بلبلی پخته شده به طور میانگین در بر گیرنده ۱۳۰.۵ کالری انرژی و ۵.۷ گرم پروتئین است. همچنین ۷.۳ گرم فیبر، ۵ میلی‌گرم آهن، ۱۸۳ میلی‌گرم کلسیم، ۷۴ میلی‌گرم منیزیم، ۷۷ میلی‌گرم فسفر، ۴ میلی گرم سدیم و ۲۸۷ میلی‌گرم پتاسیم دارد.

ئروتئین در انواع حبوبات

امروزه در ایران لوبیا چشم بلبلی معمولا با استفاده از ترکیب برنج و دم پختک تهیه می‌شود. این غذا با استفاده از دو منبع سرشار از پروتئین یعنی غلات و لوبیا تهیه می‌شود. این دو نوع لوبیا دارای پروتئین حبوبات هستند و برای کاهش وزن و لاغری بسیار مفید خواهند بود. از دیگر خواص بسیار مناسب لوبیا چشم بلبلی می‌توان به کنترل کلسترول خون و کاهش میزان چربی‌های قلب و عروق اشاره کرد.در نتیجه لاغری با حبوبات امکان پذیر است.

همچنین این حبوبات سرشار از پروتئین کمک زیادی به تنظیم قند خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های دیابت و چربی می‌کند. همچنین درد‌های قلبی و عروقی به خوبی با مصرف این لوبیا درمان می‌شوند. از دیگر خواص این نوع حبوبات غنی از پروتئین حفظ سلامت پوست و تقویت رشد مو شما خواهد بود. از این رو لوبیا چشم بلبی برای ظاهر شما نیز بسیار مناسب خواهد بود.

۳-لوبیا قرمز

یکی دیگر از انواع پروتئین حبوبات در واقع مربوط به حبوبات لوبیا قرمز است. میزان پروتئین حبوبات در لوبیا قرمز مقدار مناسبی است. یک پیمانه لوبیا قرمز پخته شده دارای ۲۲۵ کالری انرژی، ۱۳ گرم پروتئین، ۱۳.۶ گرم فیبر، ۱.۸ میلی‌گرم سدیم، ۳.۹ میلی‌گرم آهن، ۶۲ میلی‌گرم کلسیم، ۲۴۴.۳ میلی‌گرم فسفر، ۷۱۶.۹ میلی‌گرم پتاسیم است. از این رو پروتیئن و مواد معدنی بسیار مناسبی در آن وجود دارد.

اگر بخواهید از پروتئین حبوبات در بدنسازی استفاده کنید، لوبیا قرمز می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. لوبیا قرمز همچنین فاقد چربی زیاد است و از این رو مصرف آن سلامت زیادی برای بدن شما خواهد داشت. به عبارتی خوردن لوبیا قرمز می‌تواند سطح کلسترول و چربی موجود در غذا را نیز به مقدار زیادی کاهش دهد. همچنین مصرف لوبیا قرمز، باعث کاهش فشار خون شما خواهد شد. لوبیا قرمز همچنین کمک زیادی به رفع یبوست و تقویت قلب شما می‌کند. از دیگر خواص لوبیا قرمز این است که خطر سنگ کلیه در بدن شما به مقدار زیادی کاسته خواهد شد.

مصرف پروتئین مناسب

۴- لوبیا سیاه

لوبیا سیاه پخته شده یکی از منابع بسیار مناسب دیگر در میان پروتئین حبوبات پخته است. برای تامین پروتئین حبوبات بسیار توصیه می‌شود که از لوبیا سیاه در غذای خود استفاده کنید. در واقع یک پیمانه لوبیا سیاه پخته شده دارای ۲۲۷ کالری انرژی، ۱۵.۲ گرم پروتئین، ۱۵ گرم فیبر، ۴۰.۸ گرم کربوهیدرات، ۳.۶ میلی‌گرم آهن، ۴۶.۴ میلی‌گرم کلسیم و ۲۴۱ میلی‌گرم فسفر است.

به همین جهت لوبیا سیاه مواد معدنی زیادی دارد. لوبیا سیاه دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی است و مقداری کلسترول مفید امگا ۳ در آن وجود دارد. لوبیا سیاه مقدار زیادی فیبر دارد و از این رو کمک زیادی به کاهش کلسترول خون شما می‌کند. همچنین مصرف لوبیا سیاه نفش زیادی در جلوگیری از تنگی عروق شما خواهد داشت.

لوبیا سیاه به پیشگیری از مشکلات سکته مغزی و سکته قلبی نیز کمک بسیار زیادی خواهد کرد. همچنین مقدار زیادی آنتی اکسیدان در این نوع حبوبات وجود دارد. از این رو برای مبارزه با سرطان و پیشگیری از آن نیز کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت. لوبیا سیاه همچنین کمک زیادی به کنترل قند و چربی خون شما می‌کند.

با مصرف لوبیا درمان اختلالات جنسی شما انجام خواهد شد. لوبیا سیاه علاوه بر این که مقدار مناسبی پروتئین حبوبات دارد، دارای خواص زیادی مانند ارتقای سیستم عصبی و درمان مشکلات و بیماری‌های گوارشی است. پیشنهاد می‌شود حتما به فکر مصرف لوبیا سیاه در غذا نیز باشید.

مقایسه پروتئین در حبوبات و گوشت

ئروتئین مناسب

لیست انواع حبوبات ایرانی

معرفی جامع انواع حبوبات ایرانی و راهنمای خرید بهترین حبوبات ایرانی به همراه لیست برند‌های حبوبات ایرانی و حبوبات صادراتی ایرانی پس حتما این مقاله را بخوانید.

همین الان بخون!!


۵- لوبیا سفید

لوبیا سفید یک منبع بسیار مناسب دیگر برای پروتئین حبوبات است. در یک پیمانه لوبیا سفید پخته شده به میزان ۲۵۵ کالری انرژی وجود دارد. همچنین میزان پروتئین حبوبات در لوبیا سفید ۱۷ گرم به ازای هر پیمانه است. لوبیا سفید همچنین دارای فیبر به مقدار ۱۹ گرم در هر پیمانه است و ۱۰.۷ میلی‌گرم سدیم دارد. همچنین ۴۵ گرم کربوهیدرات در هر پیمانه لوبیا وجود دارد و از ۶.۶ میلی گرم آهن استفاده شده است. میزان کلسیم موجود ۱۶۱.۱ میلی‌گرم است و پتاسیم ۱۰۰۴ میلی گرم و فسفر ۲۰۲ میلی گرم نیز در آن وجود دارد.

در لوبیا سفید مقداری آهن و آنتی‌اکسیدان وجود دارد. این مواد معدنی تاثیر بسیار مناسبی بر روی رادیکال آزاد بدن می‌گذارند و با کاهش میزان لوبیا سفید، خطر ابتلا به بیماری‌های سرطان را نیز بسیار کاهش خواهند داد. همچنین در لوبیا سفید مقدار زیادی فیبر وجود دارد و این باعث منظم‌تر شدن حرکات روده خواهد شد. از این رو خطر ابتلا به مشکلات گوارشی مانند یبوست کاهش زیادی خواهد یافت.

علاوه بر پروتئین حبوبات مناسب که با مصرف لوبیا سفید به شما خواهد رسید، لوبیا سفید کمک زیادی به کاهش بیماری‌های فشار خون می‌کند. همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک زیادی خواهد شد. با مصرف لوبیا سفید حافظه شما بسیار قوی‌تر خواهد شد. با استفاده از این حبوبات کمک زیادی به بهبود افسردگی و مشکلات روانی در شما خواهد شد. همچنین سلامت دستگاه گوارشی از دیگر خواص مصرف لوبیا سفید خواهد بود.

خواص پروتئین در حبوبات

۶- لوبیای سویا

لوبیای سویا یکی دیگر از منابع مناسب برای پروتئین حبوبات است و فواید بسیار زیادی مصرف آن برای بدن دارد. میزان پروتئین حبوبات در یک پیمانه لوبیای سویا برابر ۲۸.۶ گرم است. همچنین در یک پیمانه از آن ۲۹۸ کالری انرژی وجود دارد. میزان فیبر موجود در آن نیز برابر ۱۰.۳ گرم است. در لوبیای سویا شما می‌توانید ۲ میلی گرم سدیم و ۳۰ گرم کربوهیدرات وجود دارد. میزان اهن موجود در آن نیز ۳۰ میلی گرم است .همچنین با مصرف هر پیمانه لوبیای سویا ۴۲ درصد مصرف روزانه فسفر و ۲۳ درصد مصرف روزانه فولات مورد نیاز شما تامین خواهد شد.

سویا از مهم‌ترین انواع پروتئین حبوبات است که خواص بسیار زیادی مصرف آن برای بدن دارد. به طوری که مصرف مقدار زیاد سویا به میزان ۱۵ درصد خطر ابتلا بیماری‌های سرطان معده و سایر سرطان‌های دستگاه گوارش را کاهش خواهد داد. علاوه بر این با مصرف سویا که از مهم‌ترین حبوبات غنی از پروتئین است، هضم غذا بسیار راحت‌تر انجام خواهد شد.

همچنین مصرف لوبیای سویا کمک زیادی به کاهش عوارض یائسگی می‌کند. همچنین لوبیای سویا کاهش کلسترول و چربی‌های خون شما نیز کمک بسیار زیادی خواهد کرد. با مصرف لوبیای سویا از بسیاری از بیماری‌های پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی و عروقی در بدن شما جلوگیری خواهد شد. این امکان برای شما وجود دارد که سویا را به انواع سالاد، سوپ و خورشت‌های موجود در منزل اضافه کنید و ارزش غذایی وعده‌های غذایی روزانه خود را بسیار بالاتر از قبل ببرید. برای افزایش ارزش غذایی خود می‌توانید از خاصیت عدس و سایر حبوبات نیز استفاده کنید.

ئروتئین برای سلامتی در لوبیا

۷- لوبیاچیتی 

لوبیا چیتی دارای مقدار زیادی از پروتئین حبوبات با خواص بسیار زیاد است. میزان پروتئین حبوبات در یک پیمانه لوبیا چیتی پخته شده در حدود ۱۵.۴ گرم است. همچنین هر پیمانه لوبیا چیتی دارای ۲۴۵ کالری انرژی است و ۱۵.۴ گرم فیبر دارد. در پیمانه لوبیا چیتی می‌توانید ۱.۷ میلی‌گرم سدیم، ۴۴.۸ گرم کربوهیدرات، ۳.۶ میلی‌گرم آهن، ۷۸.۷ میلی‌گرم کلسیم و ۲۵۲ میلی‌گرم فسفر مشاهده کنید و از خواص بسیار زیاد لوبیا چیتی استفاده کنید.

در واقع لوبیا چیتی، یکی از منابع گیاهی سرشار از پروتئین است و جایگزین بسیار مناسبی برای گوشت خواهد بود. مصرف لوبیا چیتی کمک زیادی به کاهش کلسترول و چربی خون شما می‌کند. همچنین میزان قند خون شما کاهش خواهد یافت و کمک زیادی به حفظ سلامت روده شما خواهد شد. از دیگر خواص بسیار زیاد لوبیا چیتی که از مهم‌ترین حبوبات دارای پروتئین است، رفع خستگی، تقویت سیستم ایمنی، افزایش شیر مادر، رفع خشکی پوست، بهبود هضم غذا، چربی سوزی، تنظیم قند خون، پاک‌سازی کبد و درمان کم خونی است.بسیار توصیه می‌شود که با مصرف لوبیا چیتی از خواص بسیار زیاد آن بهره مند شوید.

استفاده از پروتئین لوبیا چیتی

خرید حبوبات

در این جا سعی کردیم به خوبی شما را با انواع پروتئین حبوبات و روش‌های استفاده از پروتئین گیاهی به جای پروتئین گوشتی آشنا کنیم. حال که با انواع حبوبات دارای پروتئین و میزان پروتئین حبوبات به خوبی آشنا شده ‌اید، پیشنهاد می‌شود برای خرید حبوباتاز فروشگاه بانک طعم با قیمت و کیفیت بسیار مناسب اقدام کنید.

بانک طعم انواع حبوبات را با کیفیت، طعم و مزه بسیار عالی و قیمت مناسب در اختیار شما می‌گذارد. شما می‌توانید خرید لوبیا قرمز، خرید نخود، خرید لوبیا چیتی، خرید سویا و… را به راحتی از فروشگاه بانک طعم با قیمت مناسب انجام دهید و از پروتئین گیاهی به راحتی در غذای خود استفاده کنید. برای خرید حبوبات در انواع مختلف بر روی لینک زیر کلیک کنید تا وارد صفحه محصولات شوید. در خدمت شما هستیم.

حبوبات

شما می توانید برای خرید انواع حبوبات با کیفیت و قیمت مناسب به سایت بانک طعم مراجعه کنید.

همین الان کلیک کنید


بانک طعم 18 دی 1401


محبوب‌ترین محصـــولات

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید

چطور می تونیم کمکتون کنیم؟