خواص چای ترش برای سلامتی

چای ترش دارای خواص و مضراتی است که خوب است قبل از مصرف به آن دقت کنید. در این مقاله به مضرات، خواص و طبع چای ترش خواهیم پرداخت.
16 بهمن 1401 توسط
بانک طعم
| هنوز نظری وجود ندارد

پرطرفدارترین نوشیدنی در سرتاسر جهان چای و انواع آن هستند. چای طبیعی دارای خواص بیشتری نسبت به دیگر چای‌ها بوده و مصرف آن متداول شده است اما قیمت آن نیز متناسب با این موضوع افزایش یافته است. چای ترش یا چای هیبیسکوس چایی گیاهی و طبیعی است که با دم کردن آن در آب جوش می‌توانید آن را مصرف کنید. طعم چای ترش شبیه به کرن بری است و به شکل گرم یا سرد می‌توانید این چای را بنوشید.

گونه های مختلفی از چای ترش وجود دارد که در کشورهای مختلف کشت می‌شود. اما نوع رایج چای ترش، هیبیسکوس سابداریفا است. این چای طبق تحقیقات انجام شده، دارای فواید زیادی برای سلامتی است. در ادامه با ما همراه باشید تا با خواص چای ترش آشنا شوید.

۱۰ تا از خواص چای ترش

۱− چای ترش غنی از آنتی اکسیدان است

رادیکال‌های آزاد در بدن مسئول آسیب دیدن سلول‌ها هستند و آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که به مقابله با رادیکال های آزاد می‌پردازند. چای ترش غنی از انواع آنتی اکسیدان قوی است و مانع از جمع شدن رادیکال‌های آزاد در بدن می شود. چای ترش همچنین از آسیب به بدن پیشگیری می کند. طبق یک تحقیق انجام شده روی موش‌ها، ثابت شد عصاره هیبیسکوس می‌تواند تعداد آنزیم‌های آنتی اکسیدانی را افزایش دهد و تا ۹۲ درصد عملکرد آسیب زننده رادیکال‌های آزاد را کاهش دهد.

خواص چای ترش

در یک تحقیق دیگر در مورد موش‌های صحرایی همچنین یافته‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد بخش هایی از گیاه هیبیسکوس، مانند برگ‌ها، دارای خواص آنتی‌اکسیدانی قوی هستند. البته در نظر داشته باشید که این تحقیقات روی حیوانات انجام شده و برای اینکار از دوزهای متمرکز عصاره گیاه چای ترش استفاده شده است. بنابراین برای اینکه متوجه شویم چگونه آنتی اکسیدان‌های موجود در این چای می‌توانند روی انسان اثر بگذارند، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

بنابراین تحقیقات حیوانی نشان دهنده این است که عصاره هیبیسکوس دارای خواص آنتی اکسیدانی است. اما برای تعیین اینکه این خواص روی انسان اثرگذار هستند مطالعات بیشتری نیاز است.

۲− به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

یکی از مهم ترین خواص چای ترش که سبب شناخته شدن و محبوب شدن آن شده است، کاهش فشار خون است. فشار خون بالا می‌توان در دراز مدت فشار زیادی را روی قلب وارد کند و سبب تضعیف آن گردد. فشار خون بالا همچنین با افزایش احتمال خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است. اما مطالعاتی در مورد فواید چای ترش انجام شد که نشان می‌دهند چای ترش می تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش دهد. همچنین در یک مطالعه به تعدادی افراد مبتلا به فشار خون بالا دارونما داده شد و به تعدادی دیگر چای ترش؛ افرادی که چای ترش نوشیدند، بعد از شش هفته در مقایسه با کسانی که دارونما استفاده کردند، کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک داشتند.

همچنین ۵ تحقیق دیگر که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، نشان داد که چای هیبیسکوس فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به ترتیب به طور متوسط ۷.۵۸ میلی متر جیوه و ۳.۵۳ میلی متر جیوه کاهش می دهد. البته افرادی که هیدروکلروتیازید، نوعی دیورتیک که برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود، مصرف می‌کنند، بهتر است از چای ترش که راهی ایمن و طبیعی برای کاهش خون به شمار می‌رود، استفاده نکنند. زیرا ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کند.

چای زرد چیست ؟ آشنایی کامل با خواص و مصرف آن

یکی از خواص چای زرد باعث کاهش چربی بدن می‌شود و به این ترتیب احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد. در این مقاله طرز تهیه و نحوه مصرف چای زرد را بخوانید.

همین الان بخون!!


۳− کاهش سطح چربی خون با چای ترش

یکی از عوامل خطرناک برای قلب و ایجاد بیماری قلبی، داشتن چربی خون بالا است. چای ترش قادر است علاوه بر کاهش فشار خون، به کاهش سطح چربی خون نیز کمک کند. در یک تحقیق به ۶۰ نفر مبتلا به دیابت، چای ترش و چای سیاه داده شد. افرادی که چای ترش استفاده کرده بودند بعد از یک ماه کلسترون خوب خونشان افزایش پیدا کرد وکلسترول بد و تری گلیسیرید خونشان کاهش یافت. در این زمینه همچنین روی تعداد دیگری از افراد که مبتلا به سندرم متابولیک بودند، تحقیقاتی انجام شد. این تحقیقات نشان داد که مصرف صد میلی گرم چای ترش در روز با کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب مرتبط است.

البته نتایج این تحقیقات قطعی نیست زیرا در تحقیقات دیگری نتایج متناقصی نسبت به نوشیدن چای ترش و کلسترول خون وجوددارد. در کل شش مطالعه روی ۴۷۴ شرکت کننده انجام شده است و این مطالعات نشان دادند که چای ترش به مقدار قابل توجهی سطح کلسترول یا تری گلیسیرید را کم نمی کند. همچنین مطالعات نشان دادند که کاهش میزان چربی خون توسط نوشیدن چای ترش تنها در بیماران مبتلا به بیماری های خاص مانند سندرم متابولیک و دیابت اتفاق افتاده است.

بنابراین برای فهمیدن اثرات چای ترش لازم است روی جمعیت عموم مردم مطالعات گسترده تری انجام شود تا ببینیم چای ترش چه اثری بر سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون دارد.

خواص چای ترش برای سلامتی

۴− سبب تقویت سلامت کبد می‌شود

کبد یکی از مهم ترین عضوهای بدن است که تولید پروتئین و ترشح صفرا را انجام می دهد و تجزیه چربی نیز بر عهده آن است. مطالعات انجام شده روی چای ترش نشان دهنده این است که هیبیسکوس ممکن است سلامت کبد را تقویت کرده و به عملکرد موثر آن کمک کند.

در مطالعه ای دیگر روی ۱۹ فرد دارای اضافه وزن نشان داده شد که استفاده از چای ترش به مدت ۱۲ هفته می تواند استئاتوز کبد را بهبود بخشد. تجمع چربی در کبد می تواند به نارسایی کبد منجر شود. در مطالعه ای دیگر روی همسترها نشان داده شد که عصاره هیبیسکوس می‌تواند اسیب های کبدی را کاهش دهد. در مطالعه دیگری روی موش ها همچنین گزارش شد که عصاره چای ترش می تواند غلظت چندین آنزیم سم زدایی دارو در کبد را تا ۶۵ درصد افزایش دهد. البته برای نشان دادن اینکه چای ترش می تواند روی سلامت کبد نیز اثرگذار باشد، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

طبع و خواص چای ترش

۵− به کاهش وزن کمک می‌کند

خواص چای ترش برای لاغری طی تحقیقات و مطالعات دیگری اعلام شده است. چندین مطالعه نشان گر این هستند که چای ترش می تواند با کاهش وزن مرتبط باشد و مانع چاقی شود. در یک مطالعه با حضور ۳۶ شرکت کننده دارای اضافه وزن به تعدادی از شرکت کنندگان چای ترش و به تعدادی دارونما داده شد. بعد از ۱۲ هفته، عصاره هیبیسکوس وزن بدن، چربی بدن، شاخص توده بدن و نسبت باسن به کمر را کاهش داد. یک مطالعه روی موش های چاق نیز یافته های یکسانی را گزارش داد. این مطالعه روی موش های چاق به مدت ۶۰ روز انجام شد و وزن موش ها کاهش پیدا کرد. تحقیقات کنونی محدود به مطالعات با استفاده از دوزهای متمرکز عصاره هیبیسکوس است. مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه چای هیبیسکوس ممکن است بر کاهش وزن در انسان تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.

۶− چای ترش به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند

هیبیسکوس سرشار از پلی فنول است، این ماده دارای خواص ضد سرطانی قوی است. مطالعات انجام شده، نتایج قابل توجهی در مورد تأثیر بالقوه عصاره هیبیسکوس بر سلول های سرطانی نشان داده اند. در یک تحقیق ثابت شد که عصاره هیبیسکوس رشد سلولی را مختل می‌کند و به کاهش سرطان دهان و سلول های پلاسما کمک می‌کند. یک مطالعه دیگر نیز نشان داد که عصاره برگ هیبیسکوس از گسترش سلول های سرطانی پروستات انسانی جلوگیری می کند. همچنین نشان داده شده است که عصاره هیبیسکوس سلول‌های سرطانی معده را تا ۵۲ درصد مهار می کند. به خاطر داشته باشید که اینها مطالعات آزمایشگاهی با استفاده از مقادیر بالای عصاره هیبیسکوس بودند. برای ارزیابی تأثیر چای هیبیسکوس بر سرطان، تحقیقات در انسان مورد نیاز است.

۷− به مبارزه با باکتری ها کمک می‌کند

باکتری ها میکروارگانیسم های تک سلولی هستند که می توانند باعث عفونت های مختلفی شوند، از برونشیت گرفته تا ذات الریه و عفونت های مجاری ادراری. در کنار این ها خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی چای ترش در برخی مطالعات نشان داده‌اند که این گیاه می‌تواند به مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک کند. در واقع، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره هیبیسکوس از فعالیت باکتری E. coli که می‌تواند باعث ایجاد علائمی مانند گرفتگی عضلات، گاز و اسهال شود، جلوگیری می‌کند. مطالعه دیگری در آزمایشگاه نشان داد که این عصاره با هشت سویه باکتری مبارزه می کند و به اندازه برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان عفونت های باکتریایی موثر است. با این حال، هیچ مطالعه انسانی در مورد اثرات ضد باکتریایی چای هیبیسکوس بررسی نشده است، بنابراین هنوز مشخص نیست که چگونه این نتایج ممکن است برای انسان مفید باشد.

۸− چای ترش خوش طعم است و راحت درست می‌شود

جدا از فواید فراوانی که چای ترش برای سلامتی دارد، خوشمزه است و به راحتی در خانه تهیه می‌شود. کافی است گل های خشک شده هیبیسکوس را به قوری اضافه کنید و روی آن‌ها آب جوش بریزید. بگذارید پنج دقیقه دم بکشد، سپس صاف کنید، در صورت تمایل آن را شیرین کنید و نوش جان کنید. چای ترش را می‌توانید به شکل گرم یا سرد مصرف کنید و طعم این چای شبیه به کرن بری است. به همین دلیل، اغلب آن را با عسل شیرین می کنند یا با فشار آب لیمو طعم دار می‌کنند تا ترشی آن را متعادل کند.

چای ترش خشک را می‌توانید از فروشگاه‌های چای و ادویه به صورت حضوری یا آنلاین خریداری کنید. چای ترش همچنین به شکل کیسه ای نیز موجود است که به سادگی می توان آن را در آب داغ خیسانده، برداشت و از آن لذت برد

طعم چای ترش

۹− خواص چای ترش برای پوست

یکی دیگر از فواید چای ترش، خواص مرطوب کنندگی آن است. استفاده کردن از ماسک چای ترش سبب می‌شود پوست مرطوب و هیدارته بماند. همچنین لک‌های پوستی را که سبب ناخوشایند شدن ظاهر پوست می‌شوند، کاهش می‌دهد. چای ترش همچنین به علت داشتن آلفا هیدروکسی اسید مانند سیتریک اسید و مالیک اسید قدرت لایه برداری دارد و با لایه برداری کردن پوست سبب روشن‌تر شدن آن و از بین رفتن لک های پوستی می‌شود.

مصرف آویشن در بارداری برای مادر و جنین ضرر دارد؟

در دوران حساس بارداری باید حواسمان به برنامه غذایی و مصرف خوراکی‌ها باشد. مصرف آویشن در بارداری هم از آن نکاتی است که در‌صورت عدم رعایت می‌تواند خطرناک باشد برای آشنایی با این نکات حتما این مقاله را بخوانید.

همین الان بخون!!۱۰− خواص چای ترش برای درمان افسردگی

چای ترش قادر است با پایین آوردن میزان فشار خون وکاهش استرس به غلبه با افسردگی بپردازد. بنابراین زمانی که احساس ناراحتی دارید یک فنجان چای ترش ولرم بنوشید. چای ترش همچنین گرفتگی عضلات را تشکین می‌دهد و از این رو برای درمان گرفتگی های قاعدگی نیز مناسب است.

خواص چای ترش برای درمان بیماری

مضرات چای ترش

یکی از مضرات چای ترش که به دلیل طبع چای ترش است کاهش سطح استروژن است. بنابراین مصرف این چای ممکن است روی توانایی تولید مثل اثر مستقیمی داشته باشد. سطح پایین استروژن زمانی که تصمیم گرفته اید برای بارداری اقدام کنید، منجر به ایجاد مشکلاتی می شود. البته تحقیقات زیادی در مورد اثر این چای روی جنین وجود ندارد اما بهتر است اگر قصد بارداری دارید و یا باردار هستید از مصرف این چای پرهیز کنید.

مقدار مصرف چای ترش در روز

برای مصرف چای ترش می‌توانید دو قاشق چای خوری از این چای را درون یک فنجان بزرگ بریزید و روی آن آب جوش بریزید. اگر طعم قوی تری می‌خواهید کمی دارچین یا نعنا به آن اضافه کنید و با عسل یا شکر قهوه ای چای خود را شیرین کنید.

سخن آخر

برای خرید انواع چای و خرید انواع ادویه می‌توانید از طریق بانک طعم اقدام کنید. در بانک طعم می‌توانید انواع ادویه و چای ارگانیک را خریداری کنید.

چای و دمنوش

شما می توانید انواع چای و دمنوش و عرقیات و حبوبات و سبزی خشک را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب از سایت بانک طعم تهیه کنید.

همین الان کلیک کنید


بانک طعم 16 بهمن 1401


محبوب‌ترین محصـــولات

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید