حالت تهوع کودکم چه درمانی دارد؟

اگر کودک شما هم دچار حالت تهوع است و دنبال درمان حالت تهوع کودک خود هستید این مقاله را بخوانید تا با علل و راه های درمان حالت تهوع آشنا شوید.
13 بهمن 1401 توسط
بانک طعم
| هنوز نظری وجود ندارد

حالت تهوع کودکان می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. این حالت بیشتر یک حالت دفاعی در بدن است که در جهت بیرون راندن عوامل بیماری‌زا انجام می‌شود. البته گاهی هم امکان دارد بر اثر یک سری عوامل محیطی ایجاد شود که مثال بارز آن حالت تهوع کودکان در ماشین یا شهربازی است. در بیشتر موارد درمان حالت تهوع کوک با انجام عمل استفراغ خود به خود انجام می‌شود. لازم است بعد از آن کودک با خوردن مایعات و مواد غذایی مقوی تقویت شود. اگر کودک شما دچار حالت تهوع شده است و لزومی به مراجعه به پزشک نمی‌بینید، همچنین به دنبال راه‌های درمان حالت تهوع کودک در خانه هستید، می‌توانید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

راهکارهایی برای درمان حالت تهوع کودکان

برای درمان حالت تهوع کودک، قبل از استفاده از داروهای غیر طبیعی می‌توانید از یک سری مواد طبیعی استفاده کنید تا حالت تهوع کودک دیگر ادامه پیدا نکند. بعد از آن و در صورت درمان نشدن کودک با مراجعه به پزشک و طبق تجویز او می‌توانید اقدام به درمان دارویی کنید.

برخی از مواد طبیعی و گیاهی نقش بسیار زیادی در درمان حالت تهوع کودکان دارند. همچنین استفاده از مایعات فراوان و آب نیز بسیار توصیه شده است. در برخی موارد هم رفع عامل محیطی حالت تهوع می‌تواند به درمان آن کمک کند. برای مثال هنگام ماشین گرفتگی، با پیاده شدن از ماشین حالت تهوع از بین می‌‌رود.

درمان حالت تهوع کودکان

درمان حالت تهوع با زنجبیل

استفاده از زنجبیل یکی از روش‌های رایج و موثر برای درمان حالت تهوع یا دیگر مشکلات مربوط به معده است. مصرف زنجبیل می‌تواند برای کودکانی که بیشتر از ۲ سال سن دارند روش درمانی خوبی باشد و موجب برطرف کردن حالت تهوع در آن‌ها شود.

علاوه بر زنجبیل، هل، دارچین، میخک، رازیانه، زیره سبز نیز می‎‌توانند در روند بهبود حالت تهوع تاثیر گذار باشند. می‌توانید این مواد را به صورت دم کرده یا با چای مخلوط کرده به کودک خود بدهید.

رفع حالت تهوع با نوشیدن او آر اس | ORS

محلول او آر اس | ORS یک محلول خوراکی است و برای درمان حالت تهوع بسیار مناسب است و می‌توانید با مصرف محلول او آر اس می‌توانید اقدام به درمان حالت تهوع کودک خود کنید. اگر کودک رغبتی به خوردن این محلول نشان نداد می‌توانید با خنک‌تر کردن آن یا با یخ بستن آن، کودک را به خوردن آن ترغیب کنید.

استفاده از مایعات و آب فراوان

اگر کودک حالت تهوع دارد بهتر است آب و نوشیدنی‌های دیگر مصرف کند. البته بهتر است آب را کم کم و در تعداد دفعات متعدد مصرف کند؛ چرا که آب و دیگر نوشیدنی‌های زیاد اگر به یک باره مصرف شوند امکان دارد حالت تهوع را تشدید کنند.

همچنین دقت کنید که اگر همراه با حالت تهوع و استفراغ، کودک دچار اسهال هم شده است، مایعات شیرین، مانند آب میوه‌ نباید زیاد مصرف شود؛ چرا که می‌تواند منجر به اسهال بیشتر کودک شود. همچنین هنگام حالت تهوع کودکان و بعد از استفراغ سعی کنید از غذاهای روغنی و سنگین استفاده نکنید بلکه غذاهای آبکی و سبک به کودک بدهید، این کار را در زمان‌ و دفعات بیشتر با حجم غذای کم‌تر انجام دهید.

اگر کودک هنوز قادر به غذا خوردن نیست و از شیر تغذیه می‌کند می‌توانید شیر را با حجم کم‌تر و تعداد زمان‎‌های متعدد به کودک بدهید.

درمان مشکل حالت تهوع

تغذیه مناسب کودک هنگام حالت تهوع

بی میل شدن کودک به غذا زمان داشتن حالت تهوع نباید دلیلی برای مصرف نکردن مواد مقوی و غذا باشد. در واقع اگر نیاز غذایی کودک تامین نشود باعث تشدید حالت تهوع و ضعف کودک می‌شود. پس سعی کنید از غذاهای سبک، آبکی و غذاهایی که کودک دوست دارد استفاده کنید تا کودک ترغیب به خوردن غذا شود. مواد مغذی مانند آجیل و خشکبار هم بعد از رفع حالت تهوع می‌توانند به کودک کمک کنند تا انرژی خود را به دست بیاورد.

از مصرف آب غافل نشوید

همانطور که اشاره کردیم مصرف مایعات نقش مهمی برای رفع حالت تهوع کودکان دارد؛ اما در این میان نوشیدن آب جایگاه ویژه‌تری دارد. در واقع حتی امکان دارد دلیل حالت تهوع کم آب شدن بدن باشد. پس بهتر است با حجم کم و در زمان‌های مختلف به کودک آب بدهید.

استفاده از نعناع برای رفع حالت تهوع

نعناع یکی دیگر از مواد گیاهی موثر برای درمان حالت تهوع به شمار می‌رود. شما می‌توانید برگ نعناع تازه با آب و مقدار کمی لیموترش مخلوط کنید و به کودک خود بدهید. اگر به نعناع تازه دسترسی ندارید می‌توانید از عرق نعناع یا نعناع خشک شده استفاده کنید. مصرف ترکیب نعناع با ماست یا دوغ هم می‌تواند تا حدودی به رفع حالت تهوع کمک کند.

حالت تهوع در کودکان

دلایل مختلف حالت تهوع

یکی از دلایلی که سبب بروز به حالت تهوع کودکان می‌شود، عفونت در قسمت‎‌های مختلف بدن است. حال عفونت می‌تواند به صورت ویروسی یا باکتریایی باشد. در چنین مواقعی کودک علاوه بر تهوع و استفراغ، تب و علامت‌های دیگری نیز خواهد داشت. لازم است در چنین مواقعی به پزشک مراجعه شود و علت مشکل مورد بررسی قرار گیرد.

ماشین

گاهی کودک هنگام سفر با ماشین یا هر وسیله نقلیه دیگری دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شود که به اصطلاح بیماری حرکت نام دارد. برای درمان حالت تهوع کودکان در ماشین می‌توان به تجویز دکتر از داروهای مخصوص مثل دی نیترون که برای درمان حالت تهوع کودک چهار سال به بالا کاربرد دارد و متوکلوپرامید برای کم‌تر از چهار سال تجویز می‌شود.

مسمومیت یا نخوردن صبحانه

موارد دیگری مانند گریه بیش از اندازه، مصرف مواد سمی و مسمومیت زا، بیماری خاص مربوط به رود و موارد دیگری از این قبیل نیز می‌توانند منجر به حالت تهوع و استفراغ در کودکان شوند.

امکان دارد گاهی شاهد حالت تهوع کودک خود در صبح باشید که این مورد می‌تواند مربوط به رفلاکس، عدم مصرف صبحانه، مسموم شدن، عفونت و مواردی از این قبیل باشد. برای درمان حالت تهوع کودکان در صبح لازم است ابتدا علت را پیدا کنید و سپس به کمک دارو یا مواد طبیعی مانند زنجبیل و… اقدام به درمان مشکل کودک کنید.

دلایل حالت تهوع

برخی مواقع هم ممکن است کودک در خواب دچار استفراغ شود، که این مورد در نوزادانی که شیر می‌خورند شایع‌تر است. اما کودکانی که بزرگتر هستند به دلیل حساسیت به یک ماده، مصرف موادی که باعث سردی کودک می‌شوند و مواردی از این قبیل ایجاد می‌شود.

برای یافتن علت استفراغ کودک در خواب به تغذیه و آرامش کودک توجه کنید، اگر از این موارد دلیل استفراغ و حالت تهوع کودکان در خواب نبودند می‌توانید با کمک یک پزشک مشکل خود را حل کنید. 

هر گونه علائم بیماری در کودکان مانند حالت تهوع نیاز به توجه و پیدا کردن علت دارد. در واقع کودکان حساس‌تر از بزرگسالان هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. دقت داشتن به تغذیه مناسب و تامین آرامش و رسیدگی به بهداشت کودکان می‌تواند تا حدودی از ایجاد بیماری‌ها جلوگیری کند.

حالت تهوع کودکان دلایل مختلفی دارد؛ اگر می‌دانید که حالت تهوع کودک مربوط به یک بیماری و مشکل جدی نیست می‌توانید با روش‌های خانگی اقدام به درمان حالت تهوع کودک خود کنید. اما اگر دلیل حالت تهوع کودک خود را نمی‌دانید، لازم است به پزشک رجوع کنید و کودک خود را مورد معاینه قرار دهید.

گاهی حالت تهوع اگر به صورت مداوم اتفاق بیفتد، می‌تواند نشانه یک بیماری باشد به هر حال بعد از معاینه پزشک متوجه مشکل خواهد شد. گاهی هم مشکل خاصی وجود ندارد و پزشک با دارو و گفتن نام شربت ضد تهوع کودکان حالت تهوع کودک شما را برطرف خواهد کرد.

در این مقاله در مورد راه های درمان و علل حالت تهوع در کودکان سخن گفتیم. در میان متن به درمان حالت تهوع با زنجبیل و دارچین اشاره کردیم، بانک طعم با فراهم سازی بستری برای خرید دارچین و زنجبیل، کار شما را راحت تر می‌کند. با کلیک روی دو دکمه زیر می توانید این خرید را انجام دهید.

بریم برای خرید ادویه

بانک طعم 13 بهمن 1401


محبوب‌ترین محصـــولات

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید