آیا فلفل قرمز در بارداری ضرر دارد؟

مصرف فلفل قرمز در بارداری دارای خواصی است. ولی نباید از عوارض آن چشم پوشی کرد. میزان مصرف فلفل قرمز در بارداری این مرز را معلوم می کند.
12 بهمن 1401 توسط
بانک طعم
| هنوز نظری وجود ندارد

در این مطلب می‌خواهیم به سوال ” فلفل قرمز در بارداری چه تاثیراتی دارد؟ ” پاسخ دهیم. خواص فلفل‌ها و سایر ادویه‌ها به اندازه‌ای که باید شناخته نشده‌اند و کمتر کسی می‌داند که استفاده از این مواد خوراکی چه تاثیرات فوق‌العاده‌ای در سیستم بدنی خواهد گذاشت. پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه‌ی مطالب مرتبط سطح آگاهی‌تان را از خواص و فواید این ادویه‌جات بالا ببرید و با استفاده‌ از آنها در وعده‌های غذایی‌تان، علاوه بر خوش عطر و طعم کردن غذاها، سلامت جسمی و روانی‌تان را بالاتر ببرید.

فلفل قرمز و بارداری

به عقیده‌ی پزشکان افرادی که مشکل خاصی ندارند می‌توانند از فلفل قرمز در بارداری استفاده کنند، اما ممکن است به دلیل شرایط خاص بارداری نتوانند مثل روزهای عادی از فلفل قرمز استفاده کنند؛ بلکه باید مقدار مصرف آن‌را کنترل کنند. برای مثال خانم‌ها در بارداری به دلیل بزرگ شدن شکم و حساسیت‌های خاصی که در این ناحیه به آن دچار می‌شوند ممکن است با خوردن فلفل قرمز در این دوره و ترشح شدن اسید معده، دچار سوزش معده شوند و احساس ناراحتی کنند.


فلفل قرمز

تهوعِ صبحگاهی یکی دیگر از مواردی است که خوردن فلفل قرمز می‌تواند در تشدید شدن آن موثر باشد. خانم‌های باردار که به ادویه‌جات تند حساسیت دارند بهتر است در اوایل بارداری از فلفل قرمز استفاده نکنند.

خوردن فلفل قرمز در بارداری

همانطور که گفته شد استفاده از فلفل قرمز در ایام بارداری منع نشده است و فقط افرادی که شرایط خاصی دارند باید از آن استفاده نکنند یا مصرف آن‌را به حداقل برسانند.‌ فلفل قرمز فوایدی دارد که استفاده از آن در بارداری نیز توصیه می‌شود. برخی از فواید فلفل قرمز عبارت‌اند از:

1- کمک به بهتر هضم شدن غذا

بیشتر خانم‌های باردار به یبوست و مشکلات گوارشی مبتلا می‌شوند. استفاده از فلفل قرمز در بارداری برای هضم بهتر غذا می‌تواند باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش شود و مشکلاتی مانند نفخ، یبوست، گرفتگی عضلات و تولید گاز در روده را به حداقل برساند و رفع کند.

تهیه فلفل قرمز

2- فلفل قرمز در بارداری برای مقابله با سرطان

تغییرات زیادی که بدن خانم‌های باردار در این دوران با آن مواجه است ممکن است آسیب‌های اکسیداتیوی در آنها به‌وجود بیاورد، که منجر به بیماری سرطان در خود و جنینِ داخل رحم‌شان شود. فلفل قرمز که حاوی کاروتنوئید است آنتی اکسیدانی است و اجازه نمی‌دهد به DNA بدن‌ آنها آسیبی وارد شود و به سرطان مبتلا شوند.

3- فلفل قرمز در بارداری و پیشگیری از افسردگی

افسردگی یکی از بیماری‌های پر تنشی است که بعضی از خانم‌ها به دلیل بارداری و شرایط سختی که متحمل هستند به آن دچار می‌شوند. خوردن فلفل قرمز در دوران بارداری می‌تواند از بروز آن جلوگیری کند.

4- جلوگیری از ابتلا به آکنه

آکنه و دیگر مشکلات پوستی، جز بیماری‌هایی هستند که ممکن است در طول بارداری برای خانم‌های باردار اتفاق بیفتد. فلفل قرمز ویژگی‌ دارد که خانم‌های باردار با استفاده از آن می‌توانند پوست‌شان را تقویت کنند و برای آن محافظی ایجاد کنند که دچار هیچ نوع بیماری پوستی‌ نشوند.

خواص فلفل قرمز برای سلامتی

5- تقویت سیستم ایمنی

استفاده از فلفل قرمز در وعده‌های غذایی خانم‌های باردار به آنها کمک می‌کند تا سیستم ایمنی قوی‌ داشته باشند. وجود ویتامین ث در این نوع از فلفل باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. استفاده از این فلفل اجازه نمی‌دهد بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی وارد بدن شوند و به خانم باردار آسیب برسانند.

6- جلوگیری از بالا رفتن فشار خون

بالا بودن فشار خون در دوران بارداری می‌تواند علت زایمانِ زودرس باشد. مصرف پتاسیم باعث کنترل فشار خون می‌شود و فلفل قرمز که یک منبع عالی از پتاسیم است می‌تواند از بالا رفتن فشارخون جلوگیری کند و باعث شود زایمان در زمان مناسب خودش انجام شود.

7- کمک به رشد بهتر سیستم عصبیِ جنین

اسید فولیک و فولات از املاحی هستند که خانم‌ها در بارداری به آن نیاز دارند. فولات باعث می‌شود هیچ نقصی در لوله‌های عصبی جنین وجود نداشته باشد. مصرف فلفل قرمز در بارداری برای تامین فولات لازم را به بدن می‌رساند و از ایجاد نقص در سیستم عصبی جنین جلوگیری می‌کند.

پودر فلفل قرمز


بررسی عوارض فلفل قرمز در دوران بارداری

استفاده کردن از هر چیزی می‌تواند مزایا و مضراتی داشته باشد؛ باید به استفاده‌ی کنترل شده از آن پرداخته شود تا بتوان فقط از مزایای آن برخوردار بود. فلفل قرمز هم از این قاعده مستثنی نیست و استفاده‌ی نامناسب از آن می‌تواند خطرساز باشد. و اما استفاده‌ی نادرست از فلفل قرمز چه مضراتی دارد؟

1- تغییرات هورمونی بدن

بارداری باعث ایجاد تغییرات هورمونی بسیاری در بدن می‌شود که مصرف فلفل قرمز آن‌را تشدید می‌کند و می‌تواند ماهیچه‌های کمک‌کننده به هضم غذا را ضعیف‌تر کند و کار هضم غذا را سخت‌تر کند.

2- رفلاکس اسید معده

رفلاکس اسید معده باعث می‌شود وقتی غذا به لوله‌ی غذایی منتقل می‌شود این ناحیه دچار سوزش شود. با باردار شدن و ترشح هورمون پروژسترون رگ‌ها و عضلات بدن شل شده و پروژسترون با شل کردن لوله‌ی مواد غذایی باعث می‌شود اسید معده بیشتری در لوله تولید شود. مصرف فلفل قرمز در دوران بارداری باعث بیشتر ترشح شدن این اسید می‌شود. همچنین با پیشرفت بارداری و بزرگتر شدن جنین اسید معده تحت فشار قرار گرفته و سوزش معده را به همراه خواهد داشت.

مصرف فلفل قرمز

3- حالت تهوع صبحگاهی با فلفل قرمز

مصرف ادویه‌جات تند و حتی استشمام آنها در حین بارداری، حساسیتی را به‌وجود می‌آورد که باعث حالت تهوع صبحگاهی می‌شود.

4- سوزش معده

سوزش معده در بارداری از ماه چهارم شروع می‌شود و یکی از علت‌های این سوزش بوی تند بعضی از ادویه‌جات مانند فلفل قرمز و برخی از غذاها است.

5- فلفل دلمه قرمز در بارداری

ترمیم و رشد بافت‌های بدن از کارهایی است که ویتامین ث در دوران بارداری آن‌را به خوبی در بدن انجام می‌دهد. میزان ویتامین ث موجود در یک فلفل دلمه‌ی قرمز دو برابر ویتامین ث موجود در یک فلفل دلمه‌ی سبز است.

استفاده از فلفل دلمه‌ی قرمز در دوران بارداری می‌تواند ویتامین ث فوق‌العاده‌ای را به بدن وارد کند. ویتامین ث کمک بسیاری به جذب آهن می‌کند؛ این ویژگی می‌تواند کمبود آهن در برخی از خانم‌های باردار را به راحتی جبران کند. یکی دیگر از ویژگی‌های ویتامین ث تقویت سیستم ایمنی بدن است که با خوردن فلفل دلمه‌ی قرمز این امکان در اختیار خانم‌های باردار قرار می‌گیرد.


تهیه فلفل قرمز

نکته‌ی دیگری که در بارداری حائز اهمیت است، تکامل اندام‌های جنین مانند استخوان‌ها، چشم‌ها و… است؛ با مصرف فلفل دلمه‌ی قرمز که غنی از بتاکاروتن است و در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود این اندام‌ها به راحتی به تکامل می‌رسند و رشد می‌‌کنند.

سخن پایانی

بدون شک بعد از مطالعه‌ی فواید استفاده‌ی به اندازه و مضرات استفاده‌ی بیش از اندازه‌‌ از فلفل قرمز به خرید پودر فلفل قرمز ترغیب شده‌اید و دوست دارید از آن در وعده‌های غذایی‌تان استفاده کنید. اگر این تصمیم را گرفته‌اید برایتان خوشحال هستیم.از شما میخواهیم که اگر کسی از آشنایان‌تان باردار است پیشنهاد می‌کنیم بانک طعم را به او معرفی کنید تا قدم مثبتی برای آگاهی افراد برداشته باشیم.

بریم برای خرید پودر فلفل قرمز

بانک طعم 12 بهمن 1401


محبوب‌ترین محصـــولات

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید