مصرف آویشن در بارداری برای مادر و جنین ضرر دارد؟

در دوران حساس بارداری باید حواسمان به برنامه غذایی و مصرف خوراکی‌ها باشد. مصرف آویشن در بارداری هم از آن نکاتی است که در‌صورت عدم رعایت می‌تواند خطرناک باشد.
17 دی 1401 توسط
بانک طعم
| هنوز نظری وجود ندارد

آویشن چیست؟

یکی از ادویه‌جاتی که بسیار در مواد غذایی استفاده می‌شود، آویشن است که دارای خواص و فواید غذایی زیادی است. آویشن گیاهی کوهستانی از تیره گیاهان نعنا است. این گیاه دارای طبعی گرم و خشک است و از آن معمولاً به عنوان ادویه برای طعم‌‌دار کردن انواع غذاها استفاده می‌‌کنیم. در گذشته، از گیاه آویشن برای خوشبو کردن آب حمام هم استفاده می‌شد. امروزه آویشن به طور معمول به صورت دمنوش، جوشانده و پودر استفاده می‌شود. آویشن دارای تنوع و کاربردهای زیادی است، از جمله مواردی که دارای اهمیت است مصرف آویشن در بارداری است.

آویشن در هنگام بارداری باید چگونه مصرف شود؟

یکی از مواقعی که مصرف آویشن می‌تواند برای بانوان بسیار مهم باشد، هنگام بارداری است. در دوره بارداری باید بسیار در مصرف موادغذایی و خوراکی‌‌ها دقت کنید تا این دوران با کم‌ترین مشکل و به خوبی بگذرد و بیشترین فایده به مادر و جنین برسد. می‌خواهیم بدانیم که آیا آویشن در بارداری ضرر دارد یا خیر و چه مقدار آویشن می‌توان در دوره بارداری مصرف کرد تا فواید زیادی به فرد برساند و از رساندن ضرر تا جای ممکن جلوگیری کند. با بررسی بیشتر متوجه می‌شویم که مصرف ادویه گیاهی آویشن در این زمان هم فواید و ضررهایی برای خانم باردار دارد که در ادامه می‌خواهیم عوارض آویشن در بارداری و خواص آویشن در بارداری را بیان کنیم تا این ادویه به بهترین شکل مصرف شود و از مشکلات آن تا جای ممکن جلوگیری شود.

بریم برای خرید آویشن

مصرف آویشن در بارداری

خواص آویشن در بارداری چیست؟

برای اطلاعات بیشتر در مورد خواص آویشن پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی۱۵ خواص آویشن + روش تهیه دمنوش و چای آویشن را حتما بخوانید. مصرف آویشن در زمان های عادی مشکلی ندارد و فواید بسیار زیادی برای فرد خواهد داشت. در دوران بارداری، مصرف آویشن به میزان بسیار کم در غذا مشکلی ندارد اما به دلیل آن که استفاده از آویشن ممکن است رحم را تحریک کند و به جنین ضرر زیادی برساند، در مصرف آویشن و بخور آویشن باید احتیاط و دقت کرد.

هم چنین، مصرف بخور آویشن در بارداری به میزان خیلی کم، باعث نشاط و بهبود اعصاب و روان می‌شود و مصرف آن بهبود گردش خون و بهبود وضعیت کم‌خونی در دوران بارداری را به دنبال خواهد داشت، پس می‌بینیم که مصرف آویشن در بارداری می‌تواند فواید زیادی برای خانم باردار داشته باشد اما عوارض زیادی هم خواهد داشت که همین لزوم دقت بیشتر در مصرف آن را می‌رساند.

عوارض آویشن چیست؟

از عوارض مصرف بیش از حد آویشن در هنگام بارداری این است که باعث سقط جنین مادران باردار می‌شود و بنابراین زنان باردار باید از مصرف بیش‌ازحد و بی‌رویه آویشن در بارداری خودداری کنند.

مصرف آویشن در دوره بارداری 

در گیاه آوشین کمی ماده تیمول وجود دارد که سمی است و به همین جهت زیاده‌روی در مصرف و خوردن آویشن مضر خواهد بود و نتایج مطالعات طب سنتی درباره آویشن در بارداری نشان می‌دهد که باید با مشورت پزشک و با دقت بسیار زیاد آویشن را در زمان بارداری مصرف کرد که خانم‌های باردار هم از فواید بسیار زیاد این ادویه گیاهی استفاده کنند و هم با عوارض آویشن در بارداری روبه‌رو نشوند.

عسل آویشن در بارداری

از جمله ترکیبات دیگر آویشن که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به عسل آویشن اشاره کرد که خواص و فواید زیادی دارد. بر خلاف مصرف گیاه آویشن در دوران بارداری که علاوه بر خواص و فواید زیاد، ضررها و عوارض زیادی برای خانم باردار و جنین دارد، استفاده از عسل آویشن در بارداری بدون مشکل است.

به دلیل تغییراتی که در بدن زنبور بر روی شهد گیاه انجام می‌شود، خطرات ایجاد شده از دمنوش به حداقل می‌رسد و نه تنها مضر نبوده، بلکه استفاده از آن باعث می‌شود در دوران بارداری از خواص مفید دمنوش بهره برد و تا جای ممکن جلوی ضررها و عوارض مصرف آن را گرفت.

مصرف عسل آویشن در بارداری

شرایط مصرف در بارداری

مصرف این گیاه در دوران بارداری روش‌ها و نکاتی دارد که حتما باید رعایت کرد تا از ضررها و عوارض مصرف آن جلوگیری کنید. از این‌رو باید میزان مصرف آویشن را محدود کرد و همچنین نباید آویشن را با گیاهان و ادویه‌جات دیگر ترکیب کرد. علاوه بر این، نکات مهم دیگر این است که در دوران بارداری نباید از گیاهان دارویی مختلف در زمان‌های مختلف استفاده کنید و باید مصرف آویشن را به تنهایی انجام داد که مشکلی در مصرف آن به وجود نیاید. همیشه باید مشورت‌ها و دستور پزشک را در دوران بارداری دنبال و به آن عمل کرد و پیش از مشورت با پزشک از خوردن آویشن خودداری کنید.

میزان مصرف آویشن در زمان بارداری چه مقدار باشد؟

مصرف آویشن مخصوصا در اواخر بارداری ممکن است تأثیر نامطلوبی بر شرایط زن باردار بگذارد و یا باعث حساسیت خانم باردار و جنین شود. با توجه به ویژگی های فردی در هر زن باردار، واکنش های احتمالی در هر فرد، فرق می‌کند. بنابراین با توجه به مطالعات انجام شده در طب سنتی، مصرف میزان کمی آویشن در دوز پایین، مشکل خاصی ایجاد نمی کند، اما پیش از مصرف آویشن بهتر است با پزشک مشورت کنید.

آویشن مناسب برای بارداری

روش‌های مصرف آویشن در دوران بارداری

آویشن معمولاً به صورت دمنوش، جوشانده و خشک شده استفاده می شود و بسیاری آویشن را به صورت پودر شده نیز مصرف میکنند و می‌توان پودر آویشن را به مواد غذایی اضافه و به راحتی مصرف کرد. مصرف پودر آویشن در بارداری بسیار مرسوم است و می‌توان در حد مجاز و کم، پودر آویشن را در وعده‌های غذایی روزانه مصرف کرد. مصرف آویشن در بارداری را می‌توان به صورت عرقیات و بخور نیز انجام داد که این روش بیشتر در درمان بیماری‌های تنفسی انجام می‌شود. گیاه آویشن با گل های کوچک و زیبا، همواره در درمان های مختلف به کار می رود و عطر و بوی مناسب گیاه آویشن در دمنوش‌ها و چای‌ها به خوبی قابل حس است. همچنین می‌توانیداز خواص دمنوش بابونه نیز استفاده کنید

حال که متوجه شدیم آویشن را در دوره بارداری باید به چه میزان و چگونه مصرف کنیم و مصرف آن چه فواید و عوارضی در دوران بارداری دارد، دعوت می‌کنیم که برای خرید پودر آویشن از فروشگاه بانک طعم با کلیک بر روی دکمه زیر اقدام کنید.

بریم برای خرید آویشن

بانک طعم 17 دی 1401ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید