طرز تهیه گلاب چگونه است؟

یکی از رایج‌ترین عرقیجات در هر خانه‌ای گلاب است و که در این مقاله طرز تهیه گلاب خوش رایحه و خانگی را به صورت کامل آموزش خواهیم داد.
22 بهمن 1401 توسط
بانک طعم
| هنوز نظری وجود ندارد

یکی از کارهای لذت بخشی که می‌توانید در منزل انجام دهید، این است که انواع عرقیجات را خودتان تهیه کنید. انواع عرقیجات در موارد زیادی کاربرد دارند. مثلا عرق بیدمشک یا عرق بهار نارنج که در مقالات قبلی در مورد خواص و فواید هر کدام توضیحاتی را بیان کردیم. تهیه عرقیجات در منزل باعث می‌شود هم عرق با کیفیت‌تری داشته باشید و هم بسیار خوشمزه‌تر و با خاصیت‌تر است. در بین عرقیات مختلف طرز تهیه گلاب طرفداران بیشتری دارد. گلاب به عطر و رایحه خاص خود در جهان مشهور است.

گلاب همچنین علاوه بر مصارف خوراکی دارای خواص درمانی نیز هست و می‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک کند. علاب معمولا از گل محمدی یا گل سرخ گرفته می‌شود که در اواسط اردیبهشت و اواخر خرداد وجود دارد. مراسم گلاب گیری در کاشان در فصل بهار شروع شده و بازدید کنندگان زیادی از سراسر ایران و جهان دارد. البته پیدا کردن گلاب خالص و با کیفیت کار سختی است و همه نمی‌توانند گلاب مورد نیاز خود را از کاشان تهیه کنند. بنابراین کافیست با دنبال کردن این مقاله طرز تهیه گلاب به روش‌های مختلف را آموزش ببینید. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه گلاب خانگی:

 • گل محمدی تازه یک کاسه بزرگ
 • آب جوش دو پیمانه
 • یخ به مقدار لازم

طرز تهیه گلاب

طرز تهیه گلاب با گل محمدی بدون دستگاه گلاب گیر

مرحله اول: آماده سازی گل محمدی

گلبرگ‌های گل محمدی را جدا کنید و آنهارا پرپر کنید و داخل یک کاسه بریزید و از کثیف نبودن آنها مطمئن شوید. گلبرگ‌هاباید تمیز و یکدست باشند. می‌تواند با کمی آب آن را بشویید بدون اینکه له شوند.

مرحله دوم: آماده سازی گلاب گیر

درون یک قابلمه یک کاسه متوسط که درمقابل حرارت مقاوم است قرار دهید و سپس آب جوش و گلبرگ‌ها را در اطراف کاسه درون قابلمه بریزید. آب جوش باید درحدی باشد که روی گلبرگ‌ها را بگیرد اما وارد کاسهنشود.

مرحله سوم: افزودن یخ

سپس درب قابلمه را به شکل برعکس روی قابلمه بگذارید و حرارت را روشن کنید و روی درب آن مقداری یخ بریزید. زمانی که یخ ذوب شد دوباره روی درب قابلمه یخ بریزید و این عمل را بارها تکرار کنید.

مرحله چهارم: تهیه گلاب در منزل

در طی تبخیر شدن آب درون قابلمه بخار داخل قابلمه جمع می‌شود و درون کاسه می‌چکد. بعد از ۳۰ دقیقه حرارت را خاموش کنید. در این مرحله می‌بینید که گلبرگ‌ها سفید شده‌اند و کاسه درون قابلمه پر از گلاب شده است. صبر کنید تا کاسه سرد شود سپس آن را از روی حرارت بردارید.

روش دوم طرز تهیه گلاب

در این روش برای تهیه گلاب به یک کتری بزرگ نیاز دارید. برای تهیه گلاب باید یک لوله باریک و کمی بلند را به دهانه کتری وصل کنید و سر دیگر لوله را در ظرفی که می‌خواهید گلاب را در آن بریزید بگذارید. سپس لوله مسیر بین کتری و ظرف را در آب یخ بگذارید. لوله باید کاملا داخل آب سرد باشد تا بخار مایع ناشی از جوشیدن در کتری در آن تقطیر شود و به مایع تبدیل شود.

کتری را تا نیمه پر کنید و گلبرگ‌های گل محمدی پر پر شده را درون آن بریزید. آب باید به اندازه ای باشد که روی گلبرگ‌ها را پر کند. زیر شعله گاز را روشن کنید و اجازه بدهید آب به جوش بیاید. زمان جوشیدن آب کتری، عصاره گلاب گرفته شده و درون ظرف شیشه ای می‌ریزد.

بعد از آن که آب کتری کاملا جوشید و خشک شد، زیر آن را خاموش کنید و محتویات ظرف گلاب را درون یخچال بگذارید.

روش تهیه گلاب

روش دوم طرز تهیه گلاب

درون یک قابلمه یک جسم سنگین مانند یک سنگ صاف و مرتفع بگذارید و روی آن یک کاسه نشکن و مقاوم بگذارید. دور کاسه و سنگ تمیز را با آب پر کنید و گلبرگ‌ها را درون قابلمه بریزید. سپس درب قابلمه را برعکس بگذارید و اجازه بدهید آب درون قابلمه بخار کند. مقداری یخ روی درب قابلمه بگذارید تا بخار درون قابلمه مایع شود و درون کاسه بریزد. سی دقیقه به آن زمان بدهید تا به جوش بیاید. اگر در این مدت یخ‌های روی قابله آب شد، دوباره به آن یخ اضافه کنید.
هر چه مقدار یخ بیشتر باشد، بخار درون قابله سریع‌تر به مایع تبدیل می‌شود. زمانی که رنگ گلبرگ‌ها سفید شد می‌توانید زیر شعله را خاموش کنید و گلاب به دست آمده درون کاسه را داخل ظرف مورد نظرتان بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

نکات کلیدی گلاب گیری در خانه

 •  اگر از سنگ برای کف قابلمه استفاده می‌کنید، حتما آن را تمیز بشویید و سپس درون قابلمه بگذارید.
 • می‌توانید به جای سنگ یک کاسه فلزی را درون قابلمه به صورت برعکس بگذارید و کاسه دوم را روی آن قرار دهید.
 • اگر روی درب قابلمه سوراخی وجود دارد حتما آن را با خمیر یا آدامس پر کنید و گرنه تمام بخار آب به راحتی از سوراخ خارج می‌شود و گلابی بدست نمی‌آید.
 • می‌توانید یخ را به صورت مستقیم روی قابلمه بگذارید و یا اینکه درون حوله‌ای نازک بپیچید و روی قابلمه بگذارید.
 • برای تهیه شربت و تونر می‌توانید از این گلاب استفاده کنید.
 • حتما گلاب را درون ظرف شیشه‌ای بریزید و درب آن را محکم ببندید تا عطر و رایحه آن خارج نشود.
 • یخ ذوب شده روی قابلمه را با قاشق به صورت مداوم جمع کنید و مجدد یخ بریزید تا عمل گلاب گیری به سرعت انجام شود.
 • با همین روش می‌توانید انواع عرقیجات را در منزل تهیه کنید.
 • به جای آب می‌توانید از آب مقطر استفاده کنید. اینکار باعث می‌شود گلاب شما به گلاب‌های بازاری شباهت داشته باشد.
 • برای تهیه گلاب دو آتیشه به جای آب باید از گلاب استفاده کنید.

روش تهیه گلاب

طرز تهیه گلاب دو آتیشه

برای اینکه گلابی دو آتیشه داشته باشید، باید بعد از تمام شدن مراحل ذکر شده و بدست آمدن گلاب، دوباره همه مراحل را تکرار کنید. اما این بار به جای ریختن آب درون قابلمه، از گلاب استفاده کنید.

طریقه گلاب گیری به روش سنتی

در روش سنتی یعنی همان روشی که در قمصر یا نیاسر کاشان برای گلاب‌گیری استفاده می‌شود، از دستگاه گلاب گیری استفاده می‌شود. البته دستگاه گلاب گیری را طبق مراحل بالا می‌توان در خانه شبیه سازی نمود.

این روش از تهیه گلاب خانگی بسیار شبیه به روشی است که در قمصر یا نیاسر کاشان از آن استفاده می کنند. بنابراین می توان عنوان دیگری برای این دستور تهیه گلاب به روش سنتی بیان کرد و آن نیز طرز تهیه گلاب با دستگاه می باشد. با این تفاوت که دستگاه گلاب گیری را با چند وسیله ساده در منزل می توان شبیه سازی کرد.

طرز تهیه گلاب با گل محمدی خشک

اگر در فصلی که گل محمدی تمام شده است، می‌خواهید گلاب گیری را انجام دهید می‌توانید از طرز تهیه گلاب با گل خشک استفاده کنید. برای تهیه گلاب با گل خشک کافیست همه مراحل بالا را انجام دهید و به جای استفاده از گل محمدی تازه، گل محمدی خشک را درون قابلمه بریزید.

روش تهیه گلاب

طرز تهیه گلاب با زودپز

با استفاده از زودپز نیز می‌توانید گلاب را در خانه تهیه کنید. این روش زمان کمتری را می‌طلبد اما گلاب تهیه شده در این روش با گلاب بازاری متفاوت است و شباهت کمی به آن دارد. البته در غذا عطر و بوی فوق العاده‌ای ایجاد می‌کند.

مواد لازم برای تهیه گلاب خانگی با زودپز:

 • گل محمدی به میزان دلخواه
 • آب به میزان لازم
 • زمان لازم برای تهیه گلاب با زودپز، ۲۰ دقیقه است.

دستور تهیه گلاب با زودپز

آماده کردن گلبرگ محمدی: مانند روش‌های قبل گل محمدی را از ساقه جدا کنید و آن را پرپر کنید و درون یک ظرف بریزید و آبکشی کنید.

تهیه گلاب: سپس زودپز را تمیز بشویید و گلبرگ‌ها را درون آن بریزید و تا جایی که گلبرگ‌ها پوشیده شوند، آب بریزید.

صاف کردن گلاب: گلاب خانگی را بعد از اینکه پخت و قبل از اینکه ته بگیرد، از یک صافی رد کنید.

آماده کردن گلاب در خانه: گلاب صاف شده را داخل یک شیشه بریزید و درون یخچال قرار دهید. بهتر است ده روز گلاب درون یخچال باشد.

نکات مهم برای تهیه گلاب خانگی در زودپز

مواظب باشید که گل محمدی به ته زودپز نچسبد زیرا عطر و طعم گلاب را از بین می‌برد.

بعد از تهیه گلاب می‌توانید بلافاصله آن را استفاده کنید اما برای اینکه گلاب شما عطر و طعم بهتری داشته باشد بهتر است آن را درون یک ظرف شیشه ای درب دار بریزید و به مدت ده روز در یخچال قرار دهید و درب آن را باز نکنید.

طرز تهیه گلاب با زودپز برای زمان‌هایی مناسب است که ابزار و وسایل مورد نیاز در اختیار نباشد و بخواهید به سرعت گلاب داشته باشید.

گلاب خوش طعم


سخن آخر

گلاب خواص و فواید بیشماری دارد که قبلا به طور مفصل در مورد خواص گلاب برای پوست، خواص گلاب برای چشم، قلب و بدن توضیح دادیم. برای خرید گلاب با کیفیت و خالص می‌توانید به فروشگاه بانک طعم بروید.

بریم برای خرید گلاب

بانک طعم 22 بهمن 1401


محبوب‌ترین محصـــولات

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید