راه های تشخیص ادویه اصل چگونه است؟

استفاده از ادویه های اصل از لحاظ سلامتی و طعم غذا برای ما اهمیت دارد. در این مقاله ما روش تشخیص ادویه اصل از تقلبی را بررسی می‌کنیم.
22 بهمن 1401 توسط
بانک طعم
| هنوز نظری وجود ندارد

امروزه به همراه وعده‌های غذایی روزانه‌ای که مصرف می‌کنیم، ادویه‌جات بسیار زیادی را به مواد غذایی اضافه می‌کنیم که باعث می‌شود غذا، طعم و بوی بسیار مناسبی بگیرد و غذا را در طول روز با اشتهای بسیار بیشتری مصرف خواهیم کرد. ادویه‌جات انواع بسیار زیادی دارند که شما را با دنیایی از طعم‌ها آشنا می‌کنند. از جمله این ادویه‌جات می‌توان به زردچوبه، ادویه کاری، دارچین، زنجبیل، فلفل قرمز، هل و… اشاره کرد که هرکدام طعم و خواص خود را دارند. یکی از نکات بسیار مهم در خرید و استفاده از ادویه‌جات، تشخیص ادویه اصل از ادویه تقلبی است به طوری که امروزه به دلیل سواستفاده برخی افراد سودجو ادویه‌های تقلبی زیادی وارد بازار شده است.

به دلیل ورود ادویه‌جات تقلبی بسیار زیاد به بازار، بسیار مهم‌ است که به خوبی روش‌های تشخیص ادویه اصل و تشخیص ادویه تقلبی را بدانید و با استفاده از این روش‌ها، خواهید توانست ادویه‌های مرغوب و مناسب را تشخیص بدهید. تشخیص ادویه اصل بسیار اهمیت دارد زیرا استفاده از ادویه‌های تقلبی باعث ورود سم به بدن می‌شود و با مصرف آن بیماری‌های مختلفی مانند سرطان را به دنبال خواهد داشت. در ادامه روش‌ها و ترفندهای تشخیص ادویه اصل در انواع ادویه‌جات را خواهیم گفت.

۱- تشخیص زردچوبه اصل

زردچوبه یکی از ادویه‌های بسیار مفید می‌باشد که حتما تاکنون بسیار به دنبال خرید و مصرف آن بوده‌اید. برای تشخیص زردچوبه اصل باید به رنگ و بوی آن بسیار دقت کنید تا بتوانید تقلبی یا اصل بودن آن را به راحتی تشخیص بدهید. زردچوبه اصل، زردچوبه‌ای است که رنگ آن خیلی نارنجی نباشد و بوی مطبوع زردچوبه را از آن بتوان به راحتی احساس کرد.

ادویه زردچوبه

زردچوبه نباید گلوله گلوله و دارای بافت‌های متخلل باشد و اگر یک پودر صاف و الک کرده باشد، یعنی زردچوبه اصل است و دیگر نگرانی از بابت تقلبی بودن آن نخواهید داشت. رنگ زیاد زردچوبه، احتمال تقلبی بودن آن را بالا می‌برد و برای تشخیص ادویه اصل زردچوبه باید یک قاشق چای‌خوری از زردچوبه را درون یک لیوان آب جوش بریزید و در لیوان هم‌ بزنید، اگر پس از گذشت چند ثانیه آب جوش رنگی شد باید به وجود رنگ‌های شیمایی در آن و تقلبی بودن زردچوبه شک کنید.

به این نکته دقت کنید که زردچوبه اصل که از ریشه گیاه زردچوبه به دست می‌آید، خیلی دیر رنگ پس می‌دهد و دارای زردی ملایمی است و این بهترین روش تشخیص ادویه اصل زردچوبه به حساب می‌آید و با کمی دقت به رنگ زردچوبه می‌توان به این موضوع پی برد. در زردچوبه تقلبی موارد زیادی مانند پودر نان خشک، پودر هویج خشک و رنگ‌های شیمایی استفاده می‌شود که مصرف این موارد آسیب‌های زیادی را به بدن شما وارد خواهد کرد. بنابراین با این روش، تشخیص ادویه اصل زردچوبه را انجام خواهید داد و از زردچوبه اصل لذت خواهید برد. با تشخیص زردچوبه اصل که یکی از اجزای ادویه کاری است، خواهید توانست تشخیص ادویه کاری اصل را نیز به راحتی انجام دهید.

۲- تشخیص دارچین اصل

دارچین یکی از ادویه‌جات بسیار مورد استفاده می‌باشد و استفاده از آن، طعم و بوی بسیار مناسبی به مواد غذایی می‌دهد. برای استفاده از دارچین در مواد غذایی بهتر است که آن را به صورت چوب تهیه کنید و دارچین را در خانه پودر کنید. برای پودر کردن دارچین ابتدا باید چوب آن را خشک کنید و سپس در آسیاب پودر کنید. برای تشخیص دارچین اصل از دارچین تقلبی به این نکته دقت کنید که پودر دارچین اصل نباید زیاد قهوه‌ای و پررنگ باشد و باید رنگ ملایمی داشته باشد تا دارچین اصل باشد و درگیر دارچین تقلبی نشوید. دارچین اصل باید بویی قوی و بوی ماندگاری داشته باشد. هم‌چنین وقتی دارچین اصل را بر روی کف دست‌تان می‌ریزید باید تا چند دقیقه یا حتی یک ساعت بوی آن را به خوبی احساس کنید.

در دارچین تقلبی از پودر پوست فندق و آرد نشاسته و رنگ‌های شیمایی استفاده شده است که نشان از مضر بودن دارچین تقلبی دارد و با تشخیص دارچین اصل خواهید توانست بهترین تجربه را از غذای خود داشته باشید. دارچین یکی از اجزای مهم ادویه کاری است و با تشخیص دارچین می‌توان به راحتی تشخیص ادویه‌کاری اصل را انجام داد و از آن به بهترین نحو در غذا استفاده کرد.

۳- تشخیص پودر زنجبیل اصل

زنجبیل یکی از ادویه‌جات دارویی و بهداشتی دیگری است که استفاده از آن خواص بسیار زیادی برای بدن دارد. امروزه علاوه بر زنجبیل از پودر زنجبیل در وعده‌های غذایی و نوشیدنی‌های بسیار زیاد استفاده می‌شود. برای تشخیص زنجبیل اصل و پودر زنجبیل اصل باید به این نکته دقت داشته باشید که ریشه زنجبیل باید صاف، سفت و بدون چین و چروک باشد و پوست نازکی داشته باشد تا زنجبیل اصل و غیر تقلبی باشد. اگر زنجبیل چروک‌شده و یا نرم باشد، بدانید که تقلبی است.

پودر زنجبیل

در تشخیص ادویه زنجبیل باید به این دقت کنید که ریشه زنجبیل رشد زیادی نداشته باشد و بافت داخل آن درشت نباشد. 

۴- تشخیص فلفل قرمز اصل

فلفل قرمز از دیگر انواع ادویه می‌باشد که در وعده‌های غذایی بسیار زیادی روزانه مصرف می‌کنید. تشخیص فلفل قرمز در تشخیص ادویه‌ها بسیار اهمیت دارد و با تشخیص ادویه اصل فلفل قرمز خواهید توانست انواع ادویه‌جات را بسیار بهتر مصرف کنید. فلفل قرمز اصل را می‌توان از بوی تند و تیز و اصیلی که دارد شناسایی کرد.

وقتی فلفل قرمز اصیل را بر روی کف دست‌تان بریزید، تندی و خالص بودن آن سبب می‌شود که دست‌تان دچار خارش و سوزش شود و با بردن آن نزدیک بیینی، تا انتهای گلویتان خواهد سوخت. بیشتر فلفل های تقلبی تندی ندارند و تغییر رنگ غذا و تند شدن غذا بیشتر به دلیل پودر گوجه خشک شده و رنگ‌های غیر مجاز شیمایی و پودر پوست فندق خشک است. 


تشخیص فلفل قرمز

۵- تشخیص هل اصل

هل یکی از ادویه‌های بسیار مورد استفاده دیگر می‌باشد که در ترکیب ادویه‌کاری هم از آن استفاده می‌شود. با تشخیص ادویه اصل هل می‌توان تشخیص ادویه‌کاری اصل را نیز به راحتی انجام داد. برای تشخیص هل اصل، دانه‌های هل باید اندازه‌ای درشت داشته باشند و رنگ‌ آن‌ها سبز زیتونی باشد. در این صورت می‌توان با خیال راحت‌تر آن را هل اصل دانست. اما اگر رنگ هل سبز روشن باشد، ممکن است به آن رنگ مصنوعی زده باشند و هل مصنوعی باشد. اگر رنگ هل متمایل به زرد باشد، هل یا اشتباه خشک شده و یا کهنه است و چندان برای استفاده در غذا مناسب نیست.

۶- تشخیص زعفران

زعفران یکی از دیگر انواع ادویه می‌باشد که کیفیت و مزه بسیار عالی به غذا می‌دهد و در میان تشخیص ادویه‌ها، تشخیص ادویه اصل زعفران از تشخیص ادویه تقلبی زعفران بسیار اهمیت دارد، به ویژه با توجه به آن‌که زعفران بسیار گران قیمت و ارزشمند می‌باشد.

تشخیص ادویه زعفران

زعفران طبیعی و اصل بسیار گران‌ قیمت می‌باشد و نیاز به صرف هزینه زیاد برای آن است اما برخی مواقع زعفران تقلبی گران قیمت ممکن است تهیه کنید. زعفران تقلبی ساخته شده از زردچوبه، گل زعفران یا خشک شده ریشه چغندر می‌باشد. در حالی که زعفران اصل کیفیت بالایی دارد و در یک اندازه هستند و خرده ریز در آن وجود ندارد. هم‌چنین زعفران اصل به مدت ۱۵ دقیقه رنگ آب را کاملا تغییر می‌دهد در حالی که زعفران تقلبی این‌گونه نیست و تغییر رنگ آب با استفاده از آن انجام نمی‌شود.

۷- تشخیص سماق اصل

سماق یکی از ادویه‌جات دیگری است که وعده‌های غذایی بسیار استفاده می‌شود و خواص بسیار زیادی دارد. تشخیص ادویه اصل سماق از ادویه تقلبی سماق بسیار اهمیت دارد. سماق اصل و مرغوب باید زرشکی کم‌رنگ و با بوی خاص خودش باشد. اگر سماق بویی شبیه به بوی زرشک یا بوی غوره داشته باشد، باید به اصل بودن آن شک کرد و سماق را تقلبی دانست. سماق اصل نباید خیلی کم‌رنگ یا خیلی پر رنگی باشد و باید رنگ معمولی و ملایمی داشته باشد. سماق تقلبی ترکیبی از پودر زرشک نامرغوب خشک، تفاله غوره و پودر گل ختمی و رنگ‌های غیرمجاز شیمایی است و مصرف آن عوارض بسیار زیادی دارد به همین دلیل تشخیص ادویه اصل سماق دارای اهمیت زیادی است.

۸- تشخیص میخک اصل

میخک یکی از ادویه‌های دیگری است که بسیار مورد مصرف در غذا قرار می‌گیرد.تشخیص ادویه اصل میخک و تشخیص ادویه تقلبی میخک دارای اهمیت زیادی است. میخک‌های اصل و با کیفیت قهوه‌ای رنگ و سر آن کمی روشن‌تر هستند. اگر میخک اصل را بشکنید، کمی روغن پس می‌دهد. گیاه میخک بوی تند و طعم تلخی دارد. برای آزمایش و تشخیص ادویه اصل میخک باید میخک‌ها را داخل آب بیندازید. میخک‌های تازه عمودی در آب شناور می‌شوند ولی میخک‌های کهنه کاملا بر روی سطح آب شناور می‌شوند و داخل آب نمی‌روند.

استفاده از ادویه میخک

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع روش‌های تشخیص ادویه اصل و تشخیص ادویه تقلبی آشنا کنیم تا بتوانید انواع ادویه‌های اصل را به راحتی تهیه کنید و ادویه‌های تقلبی موجود در بازار برای شما مشکلی درست نکند. فروشگاه بانک طعم انواع ادویه را با کیفیت و قیمت بسیار مناسب برای شما آماده می‌کند و می‌توانید خرید ادویه را به راحتی و در زودترین زمان ممکن از بانک طعم انجام بدهید و از مصرف انواع ادویه‌جات اصل لذت ببرید. برای خرید ادویه می‌توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید تا وارد صفحه محصولات شوید. در خدمت شما هستیم.

بریم برای خرید ادویه

بانک طعم 22 بهمن 1401


محبوب‌ترین محصـــولات

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.

ارسال دیدگاه

ورود به سیستم یک نظر بنویسید